Doğum Haritası Resmi

 

Renklerini, ışığını ve gökyüzünü hatırlamak isteyenler için …

Hayatın koşuşturması içinde ne kadar özel olduğumuzu unutuyoruz. İnsan olarak birbirimize benzesek de her birimizin hikayesi bambaşka.  İstedim ki o telaş içinde, evinizin duvarında veya masanızda, sizi size hatırlatan özel bir şey olsun. Doğum anında gökyüzünde yazılı olan potansiyeliniz ortaya çıksın.

Doğum haritası, doğduğumuz yer ve zamanda güneş sisteminde yer alan gezegenlerin çekilmiş bir fotoğrafına benzer. Burçlar, gezegenler ve onların bu tabloda birbirleri ile kurdukları kombinasyonlardan bir nevi “hayat hikayemiz” ortaya çıkar. Bu hikayede bazı temalar çok baskındır. Biri sizi beslerken diğeri susuz bırakır. Sağlık, iş yaşamı, çocuklar, aile, eğitim, aşk veya para gibi bir veya birden fazla konuyla bazılarımız çok meşguldür. Kimi çok konuşur çok gezer kimiyse kendine sağlıklı sınırlar koyamaz bir türlü. Kimi güzel güler, harika bir dosttur veya zehir gibi bir girişimcidir, fikirleri projeleri hiç bitmez. Bana göre her bir temayı anlatan yansıtan renkler var hayatta.

Çalışmaya başlamadan önce haritanın benimle konuşması için bir süre üzerinde çalışıyorum. Gezegenleri, evleri, burçları, açıları yani astrolojinin bana verdiği enstrümanları özenle kullanıyorum. O kişinin hayatında baskın olan 3 ana konuyu seçiyorum. Bu bazen eksik kalan bazen de olumlu anlamda baskın olan özelliklerden biri oluyor. Ay, güneş ve yükselen üçlemesini mutlaka değerlendiriyorum. Sonra onları renklerle eşleştirip gerisini sanatın kucağına akışa bırakıyorum. Onlar birbirleri ile kaynaşıyor, iç içe geçip eşsiz bir resim ortaya çıkıyor. Resmi tamamlamak hikayeyi özetlemek için haritanın akslarını çiziyorum. Bu akslar (büyük artı işareti) bizim nereden gelip nereye yol aldığımızı anlatır. Ayrıca yola devam ederken kullandığımız enstrümanları ve yol arkadaşlarımızı da. Son olarak gezegenlerin sembollerini çizip, resmi tamamlıyorum.

Özel anları da resmettiğim oluyor. Bir nikahı, kutlama anını veya iş yeri açılış anı gökyüzü haritasını da renklendiriyorum. Özellikle yeni doğmuş bebeklerin haritalarını yapmaktan çok keyif alıyorum.

 

Doğum Haritası Resminin Hikayesi

Renklere hayran güzele aşık bir çocuktum ben. Zamanımın çoğunu koşup oynayarak değil resim yaparak, okuyarak ve her fırsatta Ay’ı seyrederek geçirirdim. Şanslıydım ki öğrenim hayatımda bana resmi sevdiren ve hakkıyla öğreten öğretmenlerim oldu. Lise son sınıftayken Güzel Sanatlar seçmelerine katılmamak aldığım en çelişkili kararlardan biri olmuştur benim için. Hani bazı keşkeler vardır ya hayatta, benim ilk sıramda o vardı, ta ki 2018 yılına kadar…

Gökyüzü ve renkleri bir arada kullanma fikri ilk kez 2018 yılında ortaya çıktı. Bir panayıra katılacaktım ve stant açmak istiyordum fakat elimde hiç bir ürün yoktu. Sadece astroloji bilgim ve hazırladığım broşürler. Standımın daha ilgi çekici olması için sulu boyayı kullanarak kitap ayraçları yapmaya başladım. Her burcu elementlerine göre ayırıp renkleri seçtim, ön yüzüne takım yıldızlarını çizdim. Arkasına ise o burcun “acı ve tatlı” özelliklerini yazıp bir slogan oluşturdum. “acısıyla tatlısıyla seviyoruz” dedim. 12 burçtan 30 adet hepsi el emeği, tabi ki çok ama çok zamanımı aldı. Sonra her burca özel bez çanta desenleri üzerinde çalıştım, ilk denemem fena olmadı. Basıldılar ve panayırda ziyaretçilerimle buluştular. Artık renkler yeniden hayatıma girmişti. Onları doğum haritalarını çizmek için kullanmaya karar verdim. Çocuk astrolojisi üzerine iyice yoğunlaştığım günlerin birinde, 1 yaşına basacak yeğenim için yaptığım doğum haritası resmi ilk oldu.

Kim bilir buradan nerelere uzanacak? Kimlerin duvarlarını süsleyecek? Onlara kendilerini veya özel anılarını hatırlatıp, yüzlerinde bir tebessüm uyandıracak. Birinin hayatına dokunma zevkini ve sıcaklığını tattıracaklar bana. Renkler ve gökyüzü, daha ne hediyeler vermeye devam edecek kim bilir?

Sizin doğum haritanız var mı? Varda evde çekmecelerin birinde mi duruyor? Durmasın, haydi onu renklendirelim. Sipariş veya sorularınız için aylin@aylinileri.com adresine yazabilirsiniz. Sevgiyle,