24 Mart 2020 Koç Burcunda Yeniay

24 Mart 2020 Koç Burcunda Yeniay

1024 576 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

24 MART 2020 KOÇ BURCUNDA YENİAY

24 Mart salı günü öğle saatlerinde 12.28’de koç burcunda yeniay doğuyor. Bu gerçekleşmeden hemen önce, 20 mart günü, güneş koç burcuna geçerek ilk bahar ekinoksunu başlatacak ve baharın müjdesini verecek. Yılda iki kez gerçekleşen ekinokslar, ilkbahar ve sonbaharın habercisidir. Gece ile gündüzün eşitlendiği bir döngüyü içinde barındırdıkları içinde ayrıca önem taşırlar. Kısa süreliğine de olsa dengeyi ve eşitliği yer yüzüne taşırlar. 20 Marttan hemen sonra denge, aydınlık yönünde artmaya başlayacak. Gün ışığının artmaya başlamasıyla hayat enerjimiz ve gücümüz artacak. Hayatta kalmak, zorlukları aşmak ve yenilenmek için cesaret toplamaya başlayacağız. Tam da ihtiyacımız olan şey! Kaosu, ne yapacağını bilmemeyi anlatan balık burcundaki güneşin 20 Martta koç burcuna geçerek gücümüzü artırmasını umuyoruz.

Bazı özel gökyüzü görünümlerinde yorumlama yaparken gezegenler dışında asteroidlerden de faydalanırız. Yeniay derecesine çok yakın konumda olan Kiron (chiron-kayron), yeniay yorumuna farklı bir anlam katıyor. Satürn ile Uranüs arasında gezinen bir asteroid olan Kiron, ayrıca mitolojide yarı insan-hayvan olarak bilinen yaralı bir şifacı anlamına geliyor. Asıl önemlisiyse KironPsikolojik Astrolojiye göre “yara ve şifa” ile bağdaştırılıyor.  Hikayeye göre bu yara ancak onu iyileştirmeye çalışmaktan vazgeçmeyince kabuk bağlıyor.  İç sesinizi duymazdan gelip bir şeyler yapmak için çaba harcamayınca büyüyor.  Tam anlamıyla iyileşmeyen ama bize daha iyi olmak için ilham ve güç veren bir ‘yara’dan bahsediyoruz.  Kiron 2018 yılı nisan ayında, savaşçı olarak bilinen, Koç burcuna geçmişti. Bu yolculuk 2027 yılına kadar sürecek ve bu dönemde doğacak kuşağın yaşamı üzerinde etkileri olacak. Daha önce Kiron 1968-1976 yıllarında Koç burcunda idi ve şimdi bu yıllarda doğanlar içinse, yepyeni bir döngü başladı. Yaraları sarma, iyileştirme ve başkalarına ilham ve cesaret verme döngüsü! Kiron Koç burcunda doğanların asıl meselesinin ne olduğunu öğrenmek isterseniz yazımı bu linkten okuyabilirsiniz. Şimdi bugüne 2020 yılına gökyüzüne bakalım. 

Yeniayla birlikte sorunların üstesinden gelmek için aradığımız cesaret ve ilhamı bulabiliriz. Bir süredir her yerde herkesin gözünde gördüğümüz “çıkış yok” yazısı yerini, “bir çıkış yolu olmalı” ya bırakacağını düşünüyorum. Sürü psikolojisi ile hareket etmek, telaş ve kaygı içinde olmak yerine bu problemle nasıl başa çıkarız meselesinde daha bilinçli davranabiliriz. Kişisel anlamda alabileceğimiz çok sayıda tedbir var veya yok. Korkularımızla, en kötü senaryo ile yüzleşebiliriz. Gerçekçi olup durumla yüzleşecek bilinci yakalayabiliriz. Bu sayede yaramıza merhem olacak, alternatif bilgi ve önerilere ulaşabiliriz. İçinde bulunduğumuz durumu toparlayacak yeni adımlar yöntem ve keşifler yaratabiliriz. Ticaret, sağlık ve finans sektörü ile ilgili hiç denenmemiş yöntemler uygulamaya sokulabilir. Zira 22 Martta kova burcuna geçecek olan Satürn, yeni buluşları keşifleri hızlandıracağa benziyor. Corona virüsün yayılımı ve kontrolü, tedavisi için yeni gelişmeler gündeme gelebilir. Birlikte yaşamak, alıştığımız yaşam koşullarını sürdürmek ile ilgili farklı uygulamalarla karşılaşabiliriz. Hayatımızın kişisel ve toplumsal sağlığımız için sınırlandığı bugünlerde toplu halde bir yerde bulunmanın yarattığı risk temmuz ayı başına kadar devam edebilir. Belki de bugünlerde yapılacak en güzel şey, özellikle mart ayı sonuna kadar, tek başınalık yolculuğuna devam etmek. Yaşam çemberinizi daraltmak, daha güvenli küçük bir çemberde yaşamak. Uzakları yakına getirmek, teknolojiyi bunun için bir araç olarak görmek. Bireysel anlamda neye ihtiyacınız olduğuna bakmak, sizi motive eden uğraşları hayatınıza katmak ve bedeninizi güçlendirmek. Koç burcu astrolojide savaşçı arketipini temsil eder. Savaşçı mutlaka bir çıkış yolu bulur veya onu bulacağı inancı ile bir hayat geçirir. Umudumuzu kaybetmeyelim.

Işığınızı yansıtmanız dileğimle,

Aylin İleri
Danışman Astrolog