Ay ve Güneş Tutulmaları

Ay ve Güneş tutulmaları, çağlar boyunca insanlar için dikkat çekici olmuştur. Eski insanlar Güneşin ve Ayın ışığının kesilmesini, aydınlığın bir süreliğine karanlığa dönüşmesini “kötü veya önemli bir şeyler olacak” şeklinde yorumlamışlardır. Gökyüzü onlar için ulaşılmaz ve anlaşılmaz idi (ki hala öyle), şimdiye ve/veya geleceğe yönelik mesajların yukarıdan göklerden geldiği düşünülürdü.

Astrolojik bakış açısıyla, Ay Tutulmaları sırasında kendi gölgelerimizle karşılaşırız. Çoğunlukla bizde saklı olan, fark edilmeyi bekleyen konular açığa çıkar böyle zaman dilimlerinde. Astronomik olarak, Dünya Güneşin etrafındaki yıllık dönüşü sırasında bir gölge yaratır ve Ay da dönüşü esnasında 28 günde bir bu gölgeye düşer. Eğer 3’ü de aynı yatay ve dikey düzlemde iseler, tutulma gerçekleşir. Böylece, biz dünyadan baktığımızda, Ayın üzerinde kendi gölgemizi görürüz.

Güneş Tutulmaları sırasındaysa, yaşam kaynağımız olan Güneş ile insan doğasının manevi tarafını yansıttığına inanılan Ay ve maddi alemin bir yansıması olan Dünya tutulma anlarında aynı düzlemde yer alırlar. Yarattıkları bu manyetik çekim alanı zamanda bir çentik yaratır; zihnimize bedenimize ve ruhumuza (meşhur 3’leme) farkındalık katar. Bu nedenle tutulmalara felsefi ve mistik bir bakış açısıyla yaklaşan düşünürler, bu dönemlerin yeni bir tecrübe alanına açılan kozmik bir kapı olduğunu varsaymışlardır. Yeni bir döngünün, yeni bir temanın geçiş noktalarıdır tutulmalar. Tutulma tarihlerine geriye doğru bir dönüp baktığınızda, bireysel yaşamlarınızda bir şeylerin başladığı bittiği ortaya çıktığı hızlandığı tarihlere kısa bir araştırma ile sizlerde rastlayabilirsiniz. Tutulmanın etki süresi doğum haritanıza ve Tutulmanın süresine bağlı olarak değişir. Etkileri hemen de ortaya çıkabilir ya da birkaç ay sonra oluşacak olayların tetikleyicisi de olabilir.

Bir yılda (en az) 2 Ay, 2 de Güneş Tutulması yaşanır ve bunlar birbirlerini takip eden periodlar halinde gerçekleşirler (2 haftada bir). Ay’ın ve Dünya’nın yörüngelerinin kesiştiği noktalara (eskilere göre, maddi ve ruhani alemin kesiştiği noktalar) Ay Düğümleri adı verilir. Bu noktalara 20 derece yakın bir noktada gerçekleşen yeniay ve dolunaylar, Ay veya Güneş Tutulmalarını oluştururlar. Tutulmalar, bir geçiş veya değişim zamanın habercisidirler. Ay tutulması; Dolunay zamanında gerçekleşir. Güneş Tutulması ise; Yeniay zamanında gerçekleşir.

2018  tutulma tarihleri;

·       31 Ocak Ay Tutulması, Aslan burcunun 11.derecesinde

·       15 Şubat Güneş Tutulması, Kova burcunun 27.derecesinde

·       13 Temmuz Güneş Tutulması, 2Yengeç burcunun 20.derecesinde

·       27 Temmuz Ay Tutulması, Kova burcunun 4.derecesinde

·       11 Ağustos Güneş Tutulması, Aslan burcunun 18.derecesinde