2023 YILINDA GÖKYÜZÜ

2023 YILINDA GÖKYÜZÜ

1024 683 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

Yeni bir yıla; yeni hikayeler yaratmaya ve deneyimlemeye sayılı günler kaldı. 2023 yılında zamanın ruhuyla uyum içinde hareket ederek bize iyi gelen seçimlerde bulunmak ve son birkaç yılın yarattığı yılgınlığı, zor günleri geride bırakmak hepimizin hayali. Zamanın enerjisini; gezegen döngüleri, mevsimler, mitoloji ve yeryüzünde yaşanan olaylarla eşleştirip yorum getiren astroloji bu konuda bize güzel ipuçları sunuyor. Yazıma başlarken 2023 hedefleriniz ve kendinizden/yaşamdan beklentileriniz için size bir önerim var. Yeni yıl hedeflerinizi ikiye ayırın. Gökyüzünün işaret ettiklerine göre, yılın ilk yarısı ile ikinci yarısı arasında önemli gündem değişimi var. 

Mars Gerilemesi ve Merkür Retroları
Yeni yılın ilk haftasına Mars ve Merkür gerilemesiyle merhaba diyeceğiz. Biri ikizlerde diğeri oğlakta gerilerken, hayatın işleyişinde aksaklık yaşıyorsanız eğer, sahip olduğunuz bilgiye ve günlük yaşamda şaşmadığınız kurallarınıza bir bakın derim. Ciddi ve etraflı düşünmeyi gerektiren meseleler sizi katılaştırabilir hatta düşünmekten, plan yapmaktan kaçınmaya bile başlayabilirsiniz. Yeterince hazırlık yaptığınıza, düşüncelerinizden emin olup olmadığınıza bir bakın. Bu gerileme daha önce üzerinde düşünülmüş, emek harcanmış fikirlerin hayat bulması için size fırsat sunacak. Böylelikle bir yıl bitip yenisi başlarken, neleri geride bırakıp neyi büyüteceğinize karar vermiş de olacaksınız. Bu süreçte ikilemlerin hepsi Ocağın ikinci hatta üçüncü haftasına kadar gayet doğal. 2023 boyunca aklın ve iletişimin gezegeni Merkür, toprak burçları olan oğlak, boğa ve başakta toplamda 4 kez gerileyecek. Sorgulamalarımızın ve tekrarlarımızın daha çok maddi dünyada güvenle, esenlikle yaşamaya yönelik planlarımız üzerinde olacağını söyleyebilirim.

2023’ün dikkat çeken konu başlıklarından ilki dışsal gezegenlerden olan Satürn ve Plüton’un burç değiştirmesi
2007’den bu yana oğlakta ilerleyen Plüton bu yıl, 23 Mart-11 Haziran arasında, kova burcuna doğru bir bebek adımı atacak. 2043 yılına kadar burada yol alırken birkaç yılımızı değil birkaç jenerasyonun hayatını etkileyecek. Böylesine bir geçişin ilk adımları ses getirir. Daha önce 1777-1799 yıllarında kovada ilerlerken Amerikan ve Fransız devrimlerinin gerçekleştiğini görüyoruz. Son yıllarda hayatımızın akışı ve rutinlerimiz öyle hızlı değişiyor ki sanki dönüşecek kadar yeterli zamana sahip değiliz. Bir şeyler (demokrasi, adalet, eğitim, aile kurumu, ekonomik işleyiş, sağlık hizmetleri vs.) yerine tam olarak oturmuyor, içinde yaşadığımız çağa ve geleceğe uygun yaşamıyoruz. Toplumsal yaşamı, grupları/toplulukları, medeniyeti, eşitliği/demokrasiyi, gelenekselliği yıkan modernizmi, insanı ve birlikte yaşadığımız canlıları, cinsiyetsizliği, bireyselleşmeyi, isyanı, çevre haklarını, teknolojiyi, uzayı, geleceği yaratan buluşları, keşfi anlatan kova; Plüton’un varlığıyla dönüşecek. Belli gruplar, toplumlar veya ülkeler için değil insanlık adına yeni fikirler, sistemler doğacak. Bireysel anlamda en çok bu değişimi hayatında birebir tatbik edeceklerse, burcu veya yükselen burcu kova olanlar (astrolojiyi yakından takip edenler için ek ipucu; doğum haritasının köşe noktasında kova burcu olanlar). Bu kısa tarih aralığında yaşanan değişimleri not alın. Güç kazanacağınız, yeniden yaratacağınız, odaklanacağınız konulara dair bilgilere ulaşabilirsiniz. 18 Mayıs öncesi ve sonrası da (bir hafta boyunca) oldukça dikkat çeken günlerden biri. 

Bir diğer önemli değişim 7 Martta Satürn’ün balık burcuna geçişiyle başlıyor. Hayattaki zorlukları nasıl aşacağımızı anlatan Satürn 1 Eylül 2025’e kadar bize yeni yollar gösterecek. Hedeflerimize ulaşmak ve bize iyi gelmeyeni uzaklaştırabilmek için onun söylediklerine dikkat kesilmeliyiz. Satürn balıktayken hayatın karmaşası ve bilinmezliği her zamankinden daha fazlaymış gibi gelebilir. “Hayat beni yutacak, köşeye sıkıştıracak öyleyse ben onu yenmek için daha katı, kontrollü olayım”, diyebilirsiniz. Belki de bu süre içinde “en güzeli çekip gitmek, her şeyi bırakmak” seçeneğini tercih edersiniz. Her iki halde endişe ve korkuların ürünü. Burada hayatla birlikte akmak, çabalamak, kabul etmek ve umut etmek yok. Ben çekilen her küreğin boşa çekilmediğini deneyimliyorum yaş aldıkça. Siz ne dersiniz? Yanıtınız aynıysa şimdi gökyüzü aklımızın isteklerini, kalıplarını kırmaya dair davet yollayacak bizlere. Her birimiz özellikle de burcu veya yükseleni balık olanlar (astrolojiyi yakından takip edenler için ek ipucu; doğum haritasının köşe noktasında balık burcu olanlar); kendimiz ve diğerleri için şefkat, farkındalık ve kabul geliştirmeyi öğreneceğiz. Aklımızdakilere veya hayal ettiklerimize değil, hayatın önümüze getirdiklerine bakacağız, göreceğiz ve ona odaklanıp alternatif çözümler üretecek, buradan kazanımlar elde etmeyi başaracağız. Özetle yaşamda belli bir konuda, bir şeylerin gelip bizi bulması veya görünmez bir elin yardımını beklemekten vazgeçmenin zamanı geliyor.

2023’ün ikinci yarısında Ay Düğümleri burç değiştirecek
Gezegen veya herhangi bir sabit bir yıldız olmayan fakat dünyanın ve kişisel yaşamlarımızın nereye doğru aktığı ile ilgili bilgi veren bu sembolik nokta; Ay’ın ekliptiği kesmesiyle hesaplanıyor ve her 18-19 ayda bir değişiyor. Bu geçiş sırasında biz de pozisyonumuzu yenilemeye çalışmalıyız. Ay’ın ekliptiği kuzeyden kestiği noktaya kuzey ay düğümü (kad), güneyden kestiği noktaya güney ay düğümü (gad) deniyor. İki nokta birbiri ile tam zıt yönde hareket ediyor. Tıpkı yin ile yang, iyi ile kötü gibi. Her birimizin bireysel doğum haritasında bulunan bu noktalar ruhumuzun yolculuğu ile ilgili bilgiler veriyor. Bu ikisi arasında bir denge yaratabilmek hayatımızda da bir denge ve beraberinde ruhsal bir olgunluk, tatmin sağlıyor. Aynı zamanda Kuzey; gelişim fırsatlarının olduğu yönü, çaba göstermemiz gereken tarafı güney ise testten geçeceğimiz temaları ve tuzakları işaret ediyor. Güneş ve ay tutulmaları da bu noktaya yakın derecelerde gerçekleşen yeniay ve dolunaylarla birlikte oluşuyor. Aslına bakarsanız bu çok yönlü ve derin bir konu. Şimdi 2023’e gelelim ve değişen gökyüzü altında, zamanın ruhunun işaret ettiklerine bakalım.

Temmuz ayında Venüs gerileyecek
Ay düğümleri 2022 yılında boğa ve akrep burçlarında ilerlediler ve 17 Haziran 2023’e kadar da burada kalacaklar. Bu tarihten sonraysa KAD koç burcuna, GAD terazi burcuna geçiş yapacak. Yani yeni yılın ikinci yarısında gerçekleşecek bir değişim söz konusu. Aynı zamanda yaz aylarında huzurun, barışın, dengenin ve ilişkilerin gezegeni Venüs, aslan burcunda (23 Temmuz-4 Eylül) gerileyecek. Bu mevsimdeki değişim; özel ve iş ilişkilerindeki dengelerin yenileneceğini gösteriyor. Hem aslandaki Venüs hem de koç burcuna geçen KAD; kendimizi sevmenin, kendimiz için risk alma zamanın geldiğine işaret ediyor. Sağlıklı bencillik geliştirmekte zorlananlara müjde! Özellikle de burcunuz veya yükseleniniz aslan, koç, terazi ise.

2022 boyunca olduğu gibi yeni yılın ilk yarısında da sahip olduklarımızı, kaynaklarımızı, yaşam kalitemizi korumak ve hayatta kalmak meselesi gündemde yer almaya devam edecek. David Russel’ın, değişen düğümlerin dünya gündemi ve bireysel hayatlarımıza etkisini özetleyen harika bir yaklaşımı var. “Hayatta öğrenilmesi en zor şey; hangi köprüden geçmek, hangi köprüyü yakmak gerektiğine karar vermektir.”, diyor. Tehlikeyi sezmek, güvenli alanlarda kalabilmek, burada sürdürebilir bir düzen kurmayı başarmak ve kriz yaratan meselelerden uzaklaşabilmek ana hedefimiz olmalı! Yılın ikinci yarısındaysa yaşamın ritmini yakalayabilmek için konfor alanından çıkmamız, risk almamız, daha mücadeleci bir tutum içinde olmamız gerekiyor. Yılın en dikkat çeken ayları; Mart, Ağustos ve Kasım. Ayrıca tutulmaların gerçekleşeceği 20 Nisan, 5 Mayıs, 14 ve 28 Ekim tarihlerini ajandanıza not edin.

Türkiye’ye Dair Öngörüler
Türkiye haritasının 2023 yılında etki alacağı temaların başında elbette beklenen genel seçimler ve onun yaratacağı ekonomi ve yönetim değişikliği yer alıyor. Yılın ilk yarısında bu gündem maddesi bizi oldukça işgal edecek. Özellikle gençleri, sanatçıları, kadınları meydanlara veya daha çok kendini ifade etmeye çağıran bir hikaye var. Ayrıca 20 Mayıs’a kadar halkın güvenliği, esenliği ve ifade özgürlüğüne dair konular dikkat çekiyor. Sonbaharda Eylül ve Ekim aylarında muhalefet ile hükümet arasındaki diyalog ve pazarlıkların hız kazanacağını, bizi yeniden bir değerlendirmeye (belki de seçimin yenilenmesine) koalisyon tartışmalarına götürebilir.  Sonbahar ve kış aylarında ayrışmaların ve fikir ayrılıklarının arttığını, hukuki konuların, anayasaya dair gelişmelerin önem kazandığını görebiliriz. 4-5 Şubat, 24 Haziran-3 Temmuz, 13-31 Ağustos, 25 Ekim-13 Kasım tarihleri finansal açıdan önemli gelişmelerin yaşanacağı günler.

Yeni yılın sağlık, esenlik ve yeni tatlı heyecanlar getirmesi dileğimle,