İçimizdeki Kahraman, Kiron

İçimizdeki Kahraman, Kiron

500 334 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

İÇİMİZDEKİ KAHRAMAN, KİRON

Doğum haritalarımız kendimizi tanımak, hayatı anlamak ve yönetebilmek için değerli bir kaynaktır. Doğum haritasını yorumlarken güneş sisteminde yer alan gezegenler dışında asteroidlerden de faydalanıyoruz. Bunlardan en çok bilinenler Juno ve Kirondur. Juno “aşk ve ilişkilerle” bağdaştırılır. Kiron ise, sembolü anahtara benzeyen, Satürn ile Uranüs arasında gezinen bir asteroid, ayrıca mitolojide yarı insan-hayvan olarak bilinen yaralı bir şifacı kimliğini de taşıyor.

Asıl önemlisiyse Kiron, Psikolojik Astrolojiye göre “yara” ile bağdaştırılıyor. İçimizde bir yerlerde duran, çocuk yaşlarda yeşermiş, iyileşmeyen ama bize daha iyi olmak için ilham ve güç veren bir ‘yara’dan bahsediyoruz. İş ve meslek seçiminde, eş ve arkadaş seçimlerinizde, hayatınızın önemli dönüm noktalarında tercihlerinizi etkileyen bir yaradan, duygudan… Bu yara ancak onu iyileştirmeye çalışmaktan vazgeçmeyince kabuk bağlıyor, o iç sesi duymazdan gelinceyse büyüyor.

Kiron 17 Nisan’da bir savaşçı olarak bilinen Koç burcuna geçecek. Bu yolculuk 2027 yılına kadar sürecek ve bu dönemde doğacak kuşağın yaşamı üzerinde etkileri olacak. Daha önce Kiron 1968-1976 yıllarında Koç burcunda idi ve şimdi bu yıllarda doğanlar içinse, yepyeni bir döngü başlayacak. Yaraları sarma, iyileştirme ve başkalarına ilham ve cesaret verme döngüsü!

Kiron Koç burcunda doğanların asıl meselesi, kendilerini güç ve becerilerini keşfedebilmektir. Yalnız kaldıklarında da hayatta kalabileceklerini anlamaktır. Carl S.Pearson yazdığı İçimizdeki Kahraman kitabında bahsettiği savaşçı olmayı başarmaktır. Hayat bazılarını tek başına hareket etmeleri, kendi mücadelerini vermeleri, kendi çizdiği yolda gitmeleri yönünde sürekli sınar. Bu hal birçok kişiye ilham ve güç vermenizi sağlamış da olabilir. Bir girişimci, lider, sporcu, hekim… her ne iş yapıyorsanız yapın diğerlerinden daha önde olmanızı sağlamış olabilir.

Sorunların üstesinden gelmek, yeteneklerinizi keşfetmek, cesaretinizi geliştirmek için zaman zaman sizi yalnızlaştırmış; ailenizden, işinizden, alışık olduğunuz yer ve insanlardan uzaklaştırmış olabilir. Dayanabileceğiniz, destek alabileceğiniz kişileri tam bulduğunuzda kaybetmiş olabilirsiniz. Çevrenizde insanlar eksik olmasa da siz, tek başına ayakta durmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Belki de tüm bu zorluklara rağmen bir şekilde arka planda kalmış, içinizdeki rekabetçi yarışçı tarafı öne çıkaramamış da olabilirsiniz. Çok sayıda yapılacaklar listeniz olabilir, başkaları için yaşadığınızı hissediyor da olabilirsiniz.

Belli kasları güçlendirdikçe ağırlıkları kaldırmak bir noktadan sonra zor gelmez, ama burada asıl mesele siz o ağırlığı gerçekten kaldırmak ve taşımak istiyor musunuz? Tek başına yolculuğa devam etmek, sorumluluk üstlenmek, destek görmemek, denenmemişi denemek, yeniden bir mücadeleye başlamak istiyor musunuz? Ya da bu mücadelenin illaki tek başına mı devam etmesi gerekiyor? Bu kadar zor olmalı mı? Bunu yeniden kendinize ve çevrenize ispatlamaya gerek var mı? Kadınlarda, “ben kendime yeterim, kendime bakarımı” göstermek için zor işleri üstlenme ve belki de bilmeden yalnızlığı seçme, Erkekler de ise güçlülüğünü ve cesaretini ispat etmek için hayatla kendiyle ve diğerleriyle sürekli bir rekabet içinde olma halini sürdürmeye gerek var mı? Bu kuşak şimdi bu gerçeklerle yeniden yüzleşecek ve asıl meselenin aslında ne olduğunu “Kendin Olmak ve Hayatta Kalmak” olduğunu keşfedecek ve olgunlaşacak.

16 Nisan’da Koç burcunda kuvvetli bir yeniay olacak, hemen ardından Kiron Koç burcuna geçecek. Hayat bizi yeni bir mücadeleye çağıracak gibi görünüyor. Burçlar kuşağının en başında yer alan naif çocuksu doğasıyla ün salmış Koç için zor bir sınav aslında. Ama o bu doğayla gelmiş dünyaya yani bunun için yaratılmış, bu onun işi, bu onun yolculuğu.. Koç burcu olmasanız da doğum haritanızda koç burcunda olan bir gezegen olabilir, haritanızın ana akslarından biri koç olabilir, hiç biri olmazsa bile koç mutlaka doğum haritanızda bir yere düşer. Yani bu geçişten kaçış yok, hepimiz biriz ve yeri geliyor bir yerde bir anda birbirimizden az veya çok etkileniyoruz. Kendiniz olmak, cesaret göstermekle ilgili mücadeleniz nerelerde olabilir. Kısaca bir bakalım;

Koç burcu ve yükselen koç iseniz, kişiliğini güçlendirmek, bedenine daha iyi bakmak, nasıl görünmek istiyorsan öyle olmayı seçebilmek, kendi kararlarını ve sorumluluklarını almak. Boğa burcu ve yükselen boğa iseniz, ya kaybedersem korkusunu aşmak asıl meseleniz. Ya kazanamazsam ya güvende olmazsam ya düzenim değişirse… zaten hayatta aynı kalan ne var ki? bunu görüp akışta kalabilmek, esnemeyi öğrenmek. İkizler burcu ve yükselen ikizler iseniz, umutlarının hayallerinin peşine düşmek, bir ekip-grup yaratmak ve bir amaç için gruba dahil olmak. Yengeç burcu ve yükselen yengeç iseniz, kariyeriniz de ilkelerinizin prensiplerinizin hayallerinizin peşinde koşun, becerilerinizi işinizde kullanın. İçinizde yükselen “hayatımı değiştirmek istiyorum” çağrısını duyun ve yanıt verin. Aslan burcu ve yükselen aslan iseniz, İnançlarınıza göre hareket etmeye cesaret etmek, hem hayatını hem de geleceğini inandığınız değerler üzerine kurmak, fikirlerde esnemek yeni yerler insanlarla tanışmak. Başak burcu ve yükselen başak iseniz, paylaşmayı ve talep etmeyi öğrenmek, hakkın olanın peşine düşmek, korku ve fobileri aşmaya çalışmak. Terazi burcu ve yükselen terazi iseniz, ilişki kurmak ve sürdürmeyi öğrenmek, denge kurmayı ve pazarlık yapmayı öğrenmek. Akrep burcu ve yükselen akrep iseniz, işte daha cesur ve girişimci olmayı öğrenmek, yeteneklerini işte kullanmak, günlük düzenini organize etmek ve yönetmek, kendine bakabilmek. Yay burcu ve yükselen yay iseniz, Yaratıcılığınızı verimli bir girişimde kullanabilmek, yeteneklerinizi işinizde kullanmak. Yaşamdan keyif alabilmek, aşık olmaya izin vermek, hobiler geliştirmek, daha çok çocuklarla bir arada olmak. Oğlak burcu ve yükselen oğlak iseniz, ait olmadığınızı hissettiğiniz yer ve insanlarla bir arada olmamayı seçebilmek, yeni bir düzen kurabilmek, taşınmak, yer-iş değiştirebilmek, kökleri taşımak yeni kaynaklar bulmak. Kova burcu ve yükselen kova iseniz, yeni şeyler öğrenmeye açık olmak, daha çok konuşmak ve daha iyi dinlemek, kendini anlatmayı açmayı öğrenmek. Balık burcu ve yükselen balık iseniz, yeteneklerini kullanıp değer ve para üretmek, kendi kaynaklarını yaratmak, kendi işinin patronu olabilmek.

Işığınızı Yansıtmanız Dileğimle,

Aylin İleri
Danışman Astrolog-IsarCap Astrologer