KOÇ BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI, 8 Nisan 2024

KOÇ BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI, 8 Nisan 2024

1024 683 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

Güneş Tutulması sırasında gökyüzünde gezegenlerin belli bir alanda yığılmış olduğunu görüyoruz. Bu koskocaman bir bahçe içinde sadece bir köşede çiçek açmış kalabalık bir bitki öbeğine benziyor. Dikkatimizi belirli bir alana çeken ve orada olmak yönünde davet yollayan elverişli koşulların varlığından bahsedebiliriz. Buradaki vurgu; aileyle, sevdiklerinizle, çalışma arkadaşlarınızla güçlü bir ilişki içinde olduğunuzu ve tam da bu esnada kendinizi içinizden geldiği haliyle ifade etmeye duyduğunuz arzuyu anlatır. 

Her şeye ve herkese rağmen var olmaya çalışmak, kendini onarmak, korkunun üzerinde gitmek… yani cesaret göstermekle ilgili bir döngüye giriş yapıyoruz. Bir sonraki tutulma 2 Ekim’de! O zamana kadar bu varoluşsal meselelerle ilgileneceğiz. Tutulma ne zamandı, derseniz? 8 Nisan akşamı Türkiye saatiyle 21.20 civarında gerçekleşecek ve ülkemizden gözlenmeyecek. Sadece Amerika kıtasından izlenebilecek.

Varoluşsal bir hayat sürmek mümkün mü?

Varoluşçu bakış açısına göre, kişi ancak varoluşunun tüm imkânlarını kullanarak otantik bir yaşama kavuşabilir. Kim olduğumuzu bilmek, hedeflerimizi, davranışlarımızı belirlemek, kaygıyı artırmayan ilişkiler kurmak ve değerler oluşturmak anlamını taşıyan bu yaşam tarzı, seçim özgürlüğümüzü kullanmakla mümkündür. (Tübitak ansiklopedi)

Koç burcunun doğasında; spontanlık, harekete geçmek, hayata yaşamaya tutunmak, özgürlüğe sahip olmak ve elbette seçimlerimizin sorumluluğunu üstlenmek vardır. 

Peki bunu nasıl yapacak? 

Gökyüzünde ateş elementinde koç burcundaki yoğunluk; enerjimizi bir veya iki konuya yönlendirmemizin iyi olacağına işaret ediyor. Birden fazla şeyle uğraşmak, heveslenip bırakmak bizi bir yere götürmeyecektir.

Odaklandığınız konu bir veya üç ay öncesinde kendini göstermiş olabilir. Yakın geçmişe bir bakın ve şimdiyi, önünüzde duran bahar ve yaz aylarını öngörmeye çalışın. Enerjinizi belirli konulara harcarken kendinizi tüketmemeye dikkat edin. Varınız yoğunuz bu iş, uğraş, hayal veya ilişki olmasın. Sizi besleyecek, iyi hissettirecek molalar verin. Kendinizle kalabileceğiniz anlar yaratın, içinizdeki çocuğu besleyin ki yetişkin yanınız hedeflerinize odaklanabilsin. Sezgilerinizi önemseyin.

Tutulma anında gökyüzünde hava elementinde az bir vurgu mevcut. Bu tarafsızlığımızı, sağduyumuzu korumakta zorlanacağımızı anlatır. Ateşimiz fazla olunca durup düşünmeye, akıl yürütmeye, ötekinin gözünden bakmaya zamanımız yokmuş gibi gelir. Dürtülerimizle ve ideallerimizle hareket etme eğiliminde olabiliriz. Aynı zamanda hava elementi, bilgi ve iletişim ile ilgilidir. Coşkuyla başlanan her ne ise orada yeterince bilgi sahibi olmadığınızı sonradan fark edebilirsiniz. Öyleyse kendinizi öğrenmeye, sormaya, deneyimlemeye açık tutmalısınız. Hatalar yapabilir, yanılabilirsiniz. Dert etmeyin, bu yolculuk biraz böyle. Ne de olsa tutulma anında Merkür de Retro!

Aynı zamanda böyle bir gökyüzü altında (tutulma yöneticisi Mars, Satürn ile balıkta) çabaların, aldığımız risklerin olumlu ya da olumsuz olacağına veya bir yere varacağına dair bir garanti yoktur. Enerjimizi hayatın an be an getirdiklerine göre dengelemeli ve ilerlemeliyiz. Varsayımlarda bulunmak, uzaklara dalmak veya geçmişe takılmak yerine şimdiye bakın. Ne oluyor? Olana göre hareket edin. Koç ve balık enerjisi kaosun, bilinmezliğin içinde yol almakta harikadır. Bizi bekleyen döngü, spontaneliği ve “eyvallah, bu da böyleymiş” demeyi gerektiriyor.

Haydar Ergülen, “öyle küçük şeyler” isimli şiir kitabında “yeni bir şiirden çıktım, yaralıyım” der. Yaralı şifacı Kiron’un da bir parçası olduğu bu 6 aylık güneş tutulması yolculuğunda; geçmişte bizi biz yapan yaralarımız kendini gösterebilir. İyileşmeyen, bakıma, ilgiye, desteğe ihtiyaç duyduğunuz yanlarınızı bu sayede görebilir, kendinizi onarabilirsiniz. Koç; cesaret göstermekle, onay beklemeden adım atmakla ilgilidir. Kendimizi buralarda geride kalmış veya işin, hayatın, ailenin, eşin dostun sorumluluklarıyla boğulmuş hissediyorsanız bakın bakalım. Kendiniz için nasıl bir çözüm üretebilirsiniz? Artık taşımanın gereği olmayan ama üstlenmeye devam ettiğiniz meseleler neler? Kendiniz için bir şeyler yaparken, ilişkileriniz için de bir şeyler yapmak neden sorun olsun?

Şifa ve heyecan dolu bir tutulma döngüsü diliyorum.