MERKÜR GERİ GİDİYOR

MERKÜR GERİ GİDİYOR

849 565 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

Merkür 14 Ekim günü akrep burcunda geri gitmeye başlayacak. Bir gezegen astrolojik açıdan neyi ifade ediyorsa, o konularda yavaşlama gecikme ve kafa karışıklığı yaşamayı bekleriz. Söz konusu Merkür olunca asıl yapmak istediği; hayata ve kendinize olan bakış açınızı yenilemektir. Başka gözlerle ve yöntemlerle ilerlememizi bekler. Akıl ve mantık yürütme biçiminizi yenilemenizi ister. Bu nedenle hayatın belli alanlarını bulandırır, aksatır. Böylece durup “ne oluyor, kaçırdığım, atladığım bir şey mi var” demek zorunda hissederiz.

Henüz o aşamaya gelmedik, önümüzde yaklaşık 10 gün var. Akrepteki Merkür şimdilerde merakımızı artırmaya başlamış olmalı. Olayların öteki yüzünü, gerçeği, sırları bilmek isteyebiliriz ya da biz istemesek de gerçekler bir şekilde önümüze düşebilir. Bize hoş gelen, güzel olandan çok ilgimiz sorunlara ve tedirginlik yaratan konulara kaymaya başlamış olabilir. Sonuçta bize olgunluk katanın; hayatın iyi yanları yanında hoş olmayanlarla paralellik gösterdiğini hepimiz biliyoruz. Neyi halının altına süpürürsek en çok o bizi yoruyor. Merkür 27 Eylülde akrebe geçti, o günden bu yana kısa bir zaman olsa da özel yaşamınızda neler oldu bir bakın. Düşünceleriniz aklınızdan geçenler zihinsel olarak çaba harcadığınız konular neler?

Merkür geri giderken, hayatın eski ritminde akmasını ister ve şartları zorlarsanız böyle dönemlerde sıkışmış ve engellenmiş hissedebilirsiniz. Onun yerine olayları biraz ağırdan alın, yavaşlayın. Çekmeceleri açın düzenleyin, dosyaları toparlayın. Kısaca iletişim ve bilgi alış verişi yaptığınız araç ve kaynakları elden geçirin. Yarım kalan işlere odaklanın. Söylemediğiniz sözlere düşüncelere bir bakın. Bir süredir sizi bekleyen kaçındığınız konularla ilgilenin. Aslında böyle dönemlerde sanılanın aksine çok sayıda iş tamamlanır, geçmişin hesapları kapatılır.

Bu süreçte zihninizi boşaltmak, temizlemek size avantaj katar. Yürümek, araba kullanmak, bisiklet sürmek, seyahat etmek, tarafsız bir dostla veya terapistle konuşmak, yazmak, okumak, yemek yapmak… Önerim, sizi rahatlatan her ne ise ona daha çok zaman ayırın. Yeter ki zihninizi açan özgürleştiren bir eylem olsun!

Merkür sadece akrepte geri gitmiyor, 28’inde terazi burcuna geçiyor ve 3 Kasımda geri gidişini tamamlıyor. Yaklaşık bir hafta sonra ayın 11’inde yeniden akrebe geçiyor. Gökyüzünde gerilemeye başladığı dereceye gelişi ise, 19 Kasımı buluyor.

Bu geri gidişte iki farklı halden geçeceğiz. İlki akrebin doğasına uygun olarak biraz karanlık ve depresif olabilir. Kendimizde ve/veya başkasında sevmediğimiz yanları bu süreçte fark edebiliriz. Kaçındığımız duygular, düşüncelerimiz kullandığımız sözcükler vasıtasıyla su yüzüne çıkar. Örneğin; çaresizlik, kıskançlık, güçsüzlük, intikam, öfke, derin bir yas gibi. Ayrıca, bu süreçte işleyen olayların ilişkilerin perde arkasını öğrenebilir, belki de kaçındığımız gerçekle karşılaşabiliriz. 

2.perde de ise sahneye terazi burcu çıkıyor. Elimizde yüreğimizde ve aklımızda olanları nasıl bir araya getireceğimiz önem kazanacak. Bu verileri yaşanmışlıkları ne yapacağız ve sonrasında nasıl bir şey olmasını arzu ediyoruz? İnkâr ettiğimiz ya da bizden gizlenmiş olanları öğrendikten sonra, olayların ve kişilerin olumlu yanlarını yakalamak doğru karar verirken çok kıymetli. Gece ve karanlığın eşit olduğu zamanı, dengeyi anlatan terazi bunun için çatışır, pazarlık eder. Ötekinin gözünden bakar. Sadece uyum için bu dönem bir şeylere evet der geçerseniz, Merkür’ün yeniden akrebe geçtiği 11 Kasım sonrasında huzursuzluklar yeniden başlar. 

Merkür’ün geri gittiği 21 gün boyunca “iyi ve kötüyü” beraber değerlendirerek iç huzurumuzu yakalayacak bir orta yol bulmak, işin özü gibi görünüyor. Özetle, o güne kadar bir harmanız hepimiz!

İyi dileklerimle,