VENÜS’ÜN YENİ DANSI

VENÜS’ÜN YENİ DANSI

1024 684 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

9 Ocak 2022’de günün ilk saatlerinde Venüs, güneşimiz ile birleşerek yeni dansına başladı. Resimdeki motifin size tanıdık geldiğine eminim. Yeryüzünde karşımıza çıkan pek çok motif gezegenlerin döngüleri ile örtüşür; gökyüzü bize ilham ve mana verir.

Bu yolculuğun teorik kısmı şöyle; Venüs’ün geri giderken Güneş ile bir araya gelmesine “inferior kavuşum” deniyor. Bu bir araya geliş yaklaşık 584 günde bir yaşanıyor ve düzenli bir şekilde 5 kez farklı burçlarda yeniden birleşiyorlar. Bildiğimiz 5 köşeli yıldız böylelikle ortaya çıkıyor. Matematiksel olarak 584×5=2920/365=8 yıllık Venüs döngüsü bu şekilde oluşuyor. 8 yılda bir aynı burçta bir/iki derece farkla kavuşumlar tekrar ediyor. Zamanda birbirlerine ağ atarak bir doku işliyorlar. Biz de bu örüntü içinde kendimize düşen payı (doğum haritamıza göre); seçimlerimiz doğrultusunda yaşıyor ve tecrübe ediyoruz.

Bir araya geldikleri burcun doğasında (bugün oğlakta kavuştular) hikaye başlatıyorlar ta ki 584 günlüğüne! 2021 yılında gecelerimizi aydınlatan Venüs, şimdi yer altına iniyor. Batı ufkunda artık onu göremeyeceğiz. Bir süre sonra sabah yıldızı olarak yeniden doğacak ve sabahlarımızı aydınlatacak. Venüs, retrosu bitip normal seyrine döndükten sonra yeniden güneşe kavuşması için 23 Ekim’i beklememiz gerekiyor. Sonrasında yeniden yükselerek batı ufkunda gecelerimizi süsleyecek.

Bu gece oğlak burcunda geri giden Venüs ile güneş kavuşarak yeni bir hikayenin kapısını aralamış oldu. Bu döngü boyunca (13 ağustos 2023’e kadar); İkili ilişkilerde sınırların, prensiplerin, sorumlulukların ve çıkarların önem kazanacağını söyleyebilirim. Aşkta ilişkilerde ortaklıklarda bir süreliğine romantizme yer yok, diyebilirim. Venüs bir aşk gezegeni olduğuna göre, sevmeye ve sevilmeye, ilişkinizi yürütmeye engel yaratan tutumlarınız var mı?, bakabilirsiniz. Bazen aşktan, işbirliklerinden veya hayattan/bedenimizden keyif almaya engel olan kendimiz olabiliyoruz. Süreci kolaylaştırmak yerine, yolumuza taşlar seriyoruz. Eğer bu hoşnutsuz durumu yaratan koşulların kendisi veya diğerleri ise, o zaman sınırlarınızı çizmeniz, hesap kitap yapmanız ve ihtiyaçlarınızı net ifade etmeniz önemli olacaktır. 

İlişkilerde farkındalık kazanacağımız diğer konular arasında; rüştünü ispat etmek ve karşıdakine yetmek teması da yer alıyor. Bir işi, ortaklığı, ünvanı, ebeveynliği, aşkı hak ettiğimizi göstermemiz gerekebilir. Bak, senin için ne çok emek veriyorum, deme noktasına gelebiliriz. Sevilmek için çok uğraşıyor da olabiliriz. Belki de koşullu seven bir ailede büyümüş ve böyle ilişki kurmayı öğrenmişizdir. Bir yere gelmek için hak ettiğimizi ispat etmemiz gerekebilir. Bu ispat kendimize kendimizi kanıtlamak olabileceği gibi başkasına rüştümüzü ispat etmek de olabilir. Tüm bu örnekler yaşayacağımız olasılıklar dahilinde.

2023 ağustos ayına kadar Venüs’ün dansı oğlakta sürerken hikayenin ana başlığı “ilişkiler yoluyla kazanmak veya kaybetmek” olması muhtemeldir. Evlenerek, ortak olarak, devralarak, bir gruba dahil olarak veya ayrılarak statü-saygınlık-prestij kazanmak söz konusu olabilir. Sosyal çevre, aile, eş-dost vasıtasıyla kazanç sağlamak, öne çıkmak, avantaj elde etmek, muafiyet hakkı almak isteyebiliriz. Uzun soluklu ve taahhüt içeren iş/ilişkilere yönelebiliriz. Aile şirketleri, evlilik yoluyla edinilenler, aileden kalan miraslar, çıkarlar üzerine kurulan dostluklar… Bunların bedeli ile karşılaşabiliriz. Belki de elde edilen bu güvence ve gücün gerektirdiği sorumluluk ve çaba altında kalacağız. Hikayenin güçlenerek mi yoksa alaşağı olarak mı sona ereceğini kestirmek zor. Bu yönde bir sınamadan geçeceğimizi söylemek ise kolay olanı. Hedeflerinize ulaşmak için aldığınız riskleri ve vereceğiniz ödünleri iyi hesap etmeye bakın. Başarıya giden her yol mübah mı değil mi? Göreceğiz. Güç ve ünvan sahibi ailelerin, aile şirketlerinin, grupların, cemiyetlerin, kraliyet ailelerinin bu döngü boyunca testten geçeceği, eminim, benim gibi sizin de aklınıza gelmiştir.

Gezegenlerin geri gidişi astrolojide karma ile ilişkilendirilir. Aile öykünüzle bağlantılı veya bu yaşamda seçimlerinizden kaynaklanan düğümlerle “Venüs döngüsü” sırasında karşılaşıp çözümleme ihtimaliniz doğabilir. Tekrar eden tecrübelere çekilirseniz bu ipucu aklınızda olsun, kendinizi yenilemeye özen gösterin. Özellikle oğlak burcunda Venüs, Merkür, Ay veya Güneşiniz var ise!!! Değer verdiğiniz şeylere, ikili ilişkilerinize, sosyal çevrenize ve parayla olan ilişkinize karşı yaklaşımınız 13 ağutos 2023’e kadar bu konu başlığı altında gerçekleşeceğini söyleyebilirim. Kendi hikayenizin baş rolünde olduğunuz, çözüm üretebildiğiniz, keyifli bir yolculuk diliyorum sizlere.