JÜPİTER BALIKTA

JÜPİTER BALIKTA

1024 683 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

29 Aralık 2021’de balık burcuna geçen Jüpiter ile birlikte hayata ve kendimize olan inancımızı yeniden inşa etmeye başlıyoruz. Bir şeylerin değişeceği veya daha iyi olacağına dair inancımızı kaybettiğimiz ve iyilik halimizi sürdürmekte zorlandığımız bugünlerde Jüpiter’in bizlere şifa olmasını güç vermesini umuyorum. Jüpiter balıkta iken insanın ufkunu açan bir görüş sunar. İlhamı, yaratıcılığı artırır. Bu sayede normalde yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyleri düşünmek, hayal etmek, beklemek, geliştirmek ve uygulamak konusunda cesaretimiz artar.

Fakat Jüpiter, 7 Ocağa kadar ay düğümleri ile kare açı yaparak yolumuzu tıkayan bir bariyer vazifesi görüyor. Bu tarihlerde var olan imkanları veya doğacak olan fırsatları, kalıcı-somut hale dönüştürmekte sıkıntılar yaşayabileceğiz anlamını taşıyor. Büyük riskler almayı, finansal açıdan tehlikeli hamlelerde bulunmayı da teşvik edebilir, dikkatli olmalıyız. Bu kombinasyon, “doğru insanlarla mı yol alıyorum?”, sorusunu beraberinde getirir. Sahip olunan değerlerin ve inancın sorgulanmasına, kendi değerinden şüphe etmeye neden olacak önemli deneyimler yaşatabilir. Doğru yerde miyim? Doğru şeyler mi yapıyorum? Değer mi? … Eş zamanlı olarak Venüs’ün oğlakta geri gidiyor oluşu oldukça düşündürücü ve sorunun yanıtı kuvvetle ihtimal “tatsız” olabilir. Venüs, 8 Ocak’ta Güneş ile kavuştuktan sonra bu sorunun yanıtını ocak ayı içinde alabileceğiz ve fark edeceğiz. Aynı zamanda Jüpiter’in ay düğümleri ile ortaya çıkardığı engelin kendisi, kişiyi seçimde bulunmaya zorlar. Tercihini yap, yolunu sen belirle, eyleme geç der. Hayata güvenmek, bilinmeyene teslim olmak, gelişime açık olmak, hayatın getirdiklerini deneyimlemek ve elbette sorgulamak, olumlu olarak gördüğün özelliklerinin olumsuz taraflarının da olduğunun fark etmek bu kombinasyonun getirdikleri olarak sayabilirim.

Jüpiter balıkta ilerlerken gitmemiz yönü gösteren (sembolik bir nokta olan) kuzey ay düğümü boğada ilerliyor olacak. O nedenle yüreğimiz ve zihnimiz bilinen sınırları aşarken ayaklarımızın sımsıkı yere bastığından emin olmalıyız. Yoksa uçup gidebilir, olasılıklar okyanusunda kaybolabiliriz. Ölçüsüz davranabilir, zarara uğrayabiliriz. Önemli tarihlerse şöyle;

Jüpiter 17-20 Şubat Uranüs ile olumlu açısı esnasında yaratıcılık, yenilenme, tazelenme, özgürleşme, büyüme, fırsatlar yakalama gibi temaları öne çıkarıyor.

2 Martta yeniay balık burcunda Jüpiter ile birlikte doğacak. Bu esnada haritadaki belirgin hava ve toprak vurgusu ise dikkat çekici. Sorumluluklarımızı ihmal eder, akılcı bakış açısından gerçeklerden kaçma eğilimi gösterirsek dağılabiliriz. Dengeyi tutturabilirsek Mart ayı boyunca tahmin ettiğimizden de akıcı ve kolay şekilde arzularımıza ve hayallerimize ilerlemek mümkün. Kolektifte büyük etkiler yaratacak etkileşimler, projeler doğabilir.

12 Nisanda, 23 derece balıkta Jüpiter Neptün gezegenleri kavuşacaklar. Bu esnada Güneş 22 koç, Satürn 23 kova, ay düğümleri 22 boğa-akrepte olacaklar. Bu derecelerde kuvvetli bir etkileşim var. Doğum haritanızda gezegenler 22-23 derecelerine yakınsa siz de bu büyünün etkisi altındasınız demektir. 

Jüpiter ve Neptün balıkta iken; tamamlanma ihtiyacı içinde oluruz. Oldukça umut dolu, inançlı bir etkileşimdir bu. Açılmayan kapılar, hayata ve kendimize inanmakla açılmaya başlar. İş yaşamında, ilişkilerde, sağlıkta anlamlı ve hayati deneyimler arayışında olabiliriz. Sınırlar, limitler hatta gerçekler bile kalksın isteriz. Hayata yeniden güvenmek, teslim olmak, güvenle ilerlemek isteriz. Bu ikili uçsuz bucaksız olmayı betimler. Başı sonu belli olmayan bir okyanus gibi yüzlerce metreküp suya, milyonlarca canlıya ev sahipliği yapar. Okyanusta pusulan yoksa veya gökyüzünde yön gösteren yıldızları okumayı bilmiyorsan nereye yüzdüğünü bilemezsin sadece gidersin. Burada pusulamız kuzey ay düğümündeki boğa burcu temaları olmalı! Cesur davranabilir, risk alabilir, bilinmeyene yelken açabiliriz aynı zamanda temkinli olabilirsek. Odaklanabilir, uygulanabilir ve gerçekçi olanı seçebilirsek. Maddi ve manevi olanı özellikle yılın ilk yarısında birleştirmeye odaklanabiliriz. Yardım çalışmaları içinde yer alabiliriz. Kendimizi yakın gördüğümüz kampanyalara, bağışlara, etkinliklere dahil olabiliriz. Hayallerin gerçekleşmesi için plana, destekleyici işbirliklerine ve paraya ihtiyaç vardır. Bunları bir arada yürütmeye bakmalıyız. Maneviyatın büyümesi için parasal güvenceye de ihtiyaç vardır. 

Dikkatli olmamız gereken alansa güney ay düğümün yer aldığı ve Jüpiter balığın gölgesini tetiklediği akrep temaları! Özellikle 30 Nisan boğa burcundaki güneş tutulması ile birlikte; para kazanmak, yatırımda bulunmak, ortaklık kurmak, risk almak, harcamak için hızlı davranmamalı önce düşünmeli sonra harekete geçmeliyiz. Finansal anlamda kendimizi güvenceye almak, istikrarlı bir yaşam yaratmak önceliklerimiz arasında yer almalı. Sık iş/ev değiştirmek, çıkmaza sokan eylemlerde bulunmak, ölçüsüz riskler almak, maddi açıdan dağılmak, aşırı harcamalar yapmak bizi aşağıya çeker. Aşırı iyimserlik içinde olmak, acıdan/yüzleşmeden kaçınmak, inanmayı istemek, gerçeklere gözlerini kapatmak, bir fikri süsleyip satmak-satın almak, bahaneler üretmek, aşırı tepkiler vermek sorun yaratabilir. Ayaklarımız özellikle yılın ilk yarısında yere basmalı.

Yardımlaşma, zenginliğin dağılımı, kaynakların korunması ve paylaşımı, doğaya saygı… hükümetlerin, kolektif ve bireysel düzeyde her birimizin gündeminde çokça yer alacak. Kendimizi iyileştirmek, acılarımızı sarmak, yüreğimizdeki yüklere veda için güzel bir dönem bizi bekliyor. Her birimize şifa olması dileklerimle,

(Jüpiter 11 Mayısa kadar balıkta ilerleyecek daha sonra koç burcuna geçecek. 2022’nin 28 Ekim-20 Aralık tarihinde yeniden balıkta ilerleyecek. Bir sonraki balım ziyareti ise 2034 yılında!)