16 Şubat Kova Burcunda Güneş Tutulması

16 Şubat Kova Burcunda Güneş Tutulması

849 565 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

16 ŞUBAT KOVA BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI

16 Şubat  gece yarısında 00:05’de Kova burcunda Güneş Tutulması gerçekleşecek. Tutulma astrolojik açıdan Güney Ay Düğümü tarafında olduğundan, içinde bulunduğumuz atmosfere ve olaylara daha farklı bir yorum ile yaklaşmamıza neden oluyor. Bu yönde gerçekleşen tutulmalar daha çok bir seçim vazgeçiş yenilenme arefesinde olduğumuzu anlatır. Geçmişte yaşanmış bir mesele duygu tekrar eder, bir tanıdıklık hissi yaratır. Sanki, sınav kağıdının birkaç sayfa öncesinde farklı bir ifadeyle sorulmuş sınav sorusu gibidir. Şaşırtmacalı bu soruya yanıt verirken, bizi tutan bağları yükleri düşünceleri duyguları fark edip uzaklaşmak ve vedalaşmak meselenin özünü oluşturuyor olacak. Bunun bedeli yalnızlık, kalabalıklardan uzak kalmak, izole olmak, kişisel çatışmalara girmek, farklı ve cesur düşündüğün için dışlanmak olabilir. 

Tutulmanın gökyüzü haritasında 4.evde oluşu; geçmişe ait meseleler, geçmişte yaşanmış önemli bir olay, travma, köklerimiz, bağlarımız, aile geçmişimiz, yuva ve yerleşim hatta yaşadığınız ülke ve memlekete ait konuların önem kazanacağını anlatıyor. Aile işleri-ilişkileri, babaya dedeye atalara ait meseleler, ailenizin geçmişi kültürü doğruları onların seçimlerinden inançlarından doğan konular sizin kararlarınız üzerinde etkili olabilir. Aynı zamanda bu alan bir yandan güven huzur istikrar ve yeni bir hayat kurma arayışında olduğumuzu, kök salmak istediğimizi de gösterir. Fakat bu kök salış eskisinden farklı olmalı… ki asıl hikaye, çelişki de tam burada başlıyor. Bireyselliğimizi tutkularımızı ve bizi biz yapan özgün yanlarımızı öne çıkarmak istiyoruz. Yani bizi seçimlerimizi yansıtan, kendimiz olabildiğimiz bir çevre iş ve ilişkiler ağı kurmak istiyoruz. Ama aynı zamanda herkese faydalı olmak kimseyi incitmemek de istiyoruz. Peki ya geçmiş ve bağlar ne olacak, buna izin verecek mi? 

Fazlasıyla teoriye, sabit fikirlere, doğrulara-yanlışlara takılı kalmamaya daha çok hayatın içinde olmaya size can katan motive eden faaliyet ve ilişkiler, dostluklar projeler içinde olmaya bakın. Yani içinizde atan yüreği, iç sesinizi bir kenara itmeyin. Dış dünyayı gördüğünüz pencerenin camlarını biraz aralayın; içeriye oksijen girsin soğuk yağmur rüzgar gecenin karanlığı ve gün ışığı girsin. Başkalarının düşüncelerini, tecrübelerini dinleyin elbette, ön yargılı davranmayın. Başkalarının meseleleri veya başkalarıyla olan sorunlarınızla uğraşırken doğru olanı yapmaya çalışırken, kendi istekleriniz hedefleriniz mutluluğunuzu yok saymayın. Bu dengeyi yakalayabilirsek, kişisel isteklerimiz ile diğerlerinin isteklerine karşı gereken duyarlılığı aynı oranda gösterebilirsek bu atmosferi olumluya çevirebiliriz.

Kova burcu ileriye öteye bakar, ancak yaptığı en sık hata sabit fikirliliktir, bu yüzden gerektiğinde esneyemez veya risk alamaz. Geleceğe yönelik adımlar atarken önünüze gelene odaklanın ve gerekirse risk alın, değişime karşı koymayın. Einstein’ın dediği gibi: “Karşılaştığınız sorunları, o sorunları yarattığınız düşünce düzleminde kalarak çözemezsiniz!”. Sorunların içinde kaybolmak yerine, paradigma (zihin haritanızı, düşünme biçiminizi) değiştirmeyi başarıp, sorunlara farklı biçimde yaklaşabildiğimizde, o sorunu aşabileceğimiz alternatifler ortaya çıkmaya başlar. Sorunlarımızı dostlarımızla veya bir bilenle paylaşmamızın nedeni farklı bir bakışı yakalayabilmektir. Sonrasında ona karşı bir inanç geliştiririz ve beraberinde adım atmaya cesaret ederiz.

Erich Fromm Sevme Sanatı adlı kitabının sonlarında nesnelliğin öneminden bahseder. Nesnel olamayan insan; kendi korkularına ve kendi yarattığı dünyanın gerçeklerine hapsolur diyor özetle, yani “kendi yazar, kendi sahneler, kendi oynar” en kısa ifadeyle. Dışarıyı sadece içeriden görür, oysa camdan çıkıp dışarıya bir baksa gerçek sandığı şeyler belki de gerçek değildir.  Sizi derin uykulardan, düşlerden uyandıran bol aydınlıklı günleriniz olsun.

Aylin ileri
Danışman Astrolog (IsarCap Astrologer)