ARALIK AYINDA GÖKYÜZÜ RENGARENK

ARALIK AYINDA GÖKYÜZÜ RENGARENK

1024 683 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

ARALIK AYINDA GÖKYÜZÜ RENGAREK

2020 yılı geride çok sayıda iz bırakarak nihayet bitiyor. Her mevsiminde ayrı bir hikaye ve yepyeni gökyüzü fenomenlerini tecrübe ettiğimiz yılı uğurlarken Aralık ayında gökyüzü rengarenk olacak. Astrolojide dışsal gezegen olarak adlandırdığımız Satürn, Jüpiter, Plüton bir araya gelerek yeni döngülerini bu yıl başlattılar. 2 yılda bir gerçekleşen Mars ve Venüs retrolarını ise bahar aylarında yaşadık. Son olarak da bu ay astrolojik açıdan 2 önemli gündem maddesi ile yılı tamamlayacağız.

14 Aralık pazartesi akşamı tam güneş tutulması Türkiye saatiyle 19.16 ‘da gerçekleşiyor. Tutulma sırasında Ay, Güneş’in önüne gelerek ışığını tamamen kapatacak fakat bu kez onu izlemek Güney Amerikalılara kısmet olacak. 18 ayda bir gerçekleşen tam tutulma Türkiye’den gözlemlenmeyecek. Aynı günlerdeyse gökyüzünde13-14 Aralıkta geminid göktaşı yağmurunu izleyebileceğiz. Geceleyin ayın ışığının olmaması (yeniayda ışık görülmez) meteor yağmurunun atmosfere girdikçe yarattığı renkli ışıkları izlemek için 2 günlüğüne bize fırsat tanıyor. Dilerim ki hava açık olur.

Hemen ardından 21 Aralıkta iki gezegen Jüpiter ve Satürn kavuşacak. 20 yılda bir araya gelen bu İki gezegen gökyüzünde yan yana hatta birmiş gibi görünecek. 19 Aralıktan itibaren Güneş battıktan sonra gözünüz güneybatı ufkunda olsun, bu sayede onları gözlemleyebilirsiniz. 21 Aralık aynı zamanda uzun gecenin de yaşanacağı gün olacak. Karanlığın ışığının maksimuma ulaştığı bu geceyle birlikte artık aydınlığın gücü artmaya başlayacak. Böylece bir yandan en uzun geceyi yaşarken bir yandan umudun, yaşamın enerjisinin yükseldiği güne merhaba demiş olacağız.

Keyifli gökyüzü seyirleri diliyorum.