KOÇ BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI, 20 Nisan 2023

KOÇ BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI, 20 Nisan 2023

1024 683 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

2023 yılının ilk tutulmasını 20 Nisan Perşembe sabahı 7:12’de yaşayacağız. Astrolojide tutulmalar, ışıkların (güneş ve ay) bir araya gelişiyle birlikte açılan kozmik kapıları sembolize eder. Kapılar, geçitler gibidir. Bir yerden bir yere bizi taşır bazen de boyut değiştirmemize vesile olurlar. Elbette bunların hepsi birer metafor. İnsan kendini ve yaşantılarını gittiği her yere taşıyor olsa da biliyoruz ki isterse bu yolculuklardan “yeni bir ben” ile dönmek mümkün! 

Burçlar kuşağının ilk burcu olan Koç’un son derecesinde doğacak olan güneş tutulması birçok açıdan özel. Tutulmalar yaklaşık 19 ayda bir burç değiştirerek ilerler. Yılda ortalama 2 güneş 2 de ay tutulması yaşarız. 2021 yılında başlayan boğa-akrep burcu tutulma mevsimi şimdi yerini koç-terazi temasına bırakmaya başlıyor. Bu değişimin ilki 20 Nisan’da! 2025 yılında ise bayrağı bir sonraki burca bırakacak.

Bu tutulmayı özel kılan diğer meseleyi sadeleştirerek anlatmaya çalışacağım. Her burç 30 dereceden oluşur. 12 burç ile 360 derecelik bir çemberi elde ederiz. Burçların ilk (0) ve son (29) dereceleri bizim terminolojimizde apayrı anlamlar taşır. Koç burcunun 29.derecesinde doğacak olan güneş tutulması bu nedenle önemli!

İlk dereceler, başlangıcın ateşini anlatır. Ele avuca sığmayan bir kıvılcım gibi hızla yayılır. Son derecelerse, bir hikayenin en can alıcı yerini, son sahneyi ifade eder. Son anını, bitişi! Hani harika bir film izlersiniz de sonunu görmeden bağlantı kopar, onca duygu, kurgu havada kalır. “Olmadı ama şimdi” deriz ya, bu da biraz böyledir. Gündelik yaşamda bazen şöyle diyaloglar duyarız; “Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik ama olmadı!”. Bir planı hayata tam olarak geçirememek, sonlandıramamak, askıda kalmak veya takılı kalmak. Hayal kırıklığında, öfkede, düşüncede, özlemde, umutta… bu nedenle tekrar tekrar zihnimizde onu yaşamaya devam ederiz. Belki de sonrasında o anı, duyguyu yaşatacak olayları yaratırız. Sıklıkla ifade edildiği haliyle “karma”. Tutulma mevsimi etkisini göstermeye bugünlerde başladı. Ekim ayına kadar bir bakın bakalım. Önünüze düşecek olan olaylarda geçmişin izi, tadı, kokusu var mı? 

Koç burcunu en güzel “hayatta kalmak” terimi ile anlatabiliriz. Yaşamın getirdiği olası senaryolar içinde hayatta kalmayı başarmak! Başının çaresine bakmak. Peki, nasıl hayatta kalınır? Bunun için ne gibi beceriler gerekir? Böyle bir durumda birine mi güvenilir yoksa kendi başının çaresine mi bakmak doğrudur? İnsanı alarma geçiren anlarda içgüdülerimiz devreye girer. Neler yapabileceğimizi ancak o an görebiliriz. Tutulma bana bir yaşam mücadelesi, çabası içine gireceğimizi anlatıyor.

“Yetinmeyi bilir misin sana verdiği kadarıyla hayatın? Hoş bilsen de bilmesen de yara bere içinde bu yollardan geçeceksin. Kazanmayı isterdim kaybetmeyi değil ama olmadı yar. Kendini kayırıyor her insan önce bu yüzden aşka kıyar.” Hayat bir Sezen Aksu şarkısı değil elbette hatta çoğu zaman böylesine romantik de değil ama şarkılar duygularımızı fark ettiren muhteşem araçlardan.

Peki siz sadece hayatta kalmak için yaşayanlardan mısınız? Daha çok yetinen biri misiniz? Hayaller, tutkular, sizi siz yapan beceriler yetenekler… bunları yaşamınıza katmak için risk alabilir misiniz? Güven içinde olduğunuz rutinden (kendiniz için) yeniden başlamak için risk alabilir misiniz? Tutulmadan hemen sonra boğa burcunda gerileyecek olan Merkür, bir güven sorgulaması içinde olacağımızı gösteriyor. 13-17 Mayıs tarihlerinde tutulma derecesi Jüpiter ile tetiklendiğinde Merkür de düze dönmüş olacak. Bu tarihle birlikte risk almak daha doğru olacaktır. 18 Temmuzda küçük stresler yaşamaya, daha çok emek sarf etmeye başlayabiliriz. 

Aynı gökyüzü altında yaşadığımız için hepimiz ama en çok da burcu ve yükseleni koç olanlar, sonra diğer öncü burçlar; yengeç, terazi ve oğlaklar tutulmadan en çok etkilenecek burçlar.

Sevgilerimle,