AKREP BURCUNDA AY TUTULMASI, 5 Mayıs 2023

AKREP BURCUNDA AY TUTULMASI, 5 Mayıs 2023

1024 683 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

2023 ilkbaharının son tutulması 5 Mayıs cuma akşamı 20.04’de akrep burcunda gerçekleşiyor. 

Tutulmalar astrolojide 28 günde 1 yaşanan dolunaydan çok daha derin anlamlar taşır. Güneş tutulması bir eşikten geçmeyi, Ay ise duygu dünyamızda yer alan bir temanın (akrep) gölgede kalan yüzünün ortaya çıkmasını anlatır. Bu vesile ile gerçeğe ayar, kararlarımızı olgunlaştırır, hayata geçiririz.

Dolunayın ışığının gerçeği ortaya çıkardığı düşünülür. Karanlık bir gecede ışıldayan bir Ay ile baş başa kaldıysanız bir fener gibi gökyüzünü ve yansıdığı yeri aydınlattığını görmüş olmalısınız. Hatta dolunaylı gecelerde yıldızlar daha az görünür, Ay tüm sahneyi olağan ihtişamıyla kaplar. Tutulmanın hangi temaları aydınlatacağını gerçekleştiği burcun doğasına bakarak anlayabiliriz. Akrep; yitip gitmiş olsa da hala sıkı sıkıya tuttuklarımıza işaret eder. Güvende kalabilmek, koşulları korumak, sahip olduklarını yitirmemek adına onlara dört elle sarılır. Ya onundur ya da hiç kimsenin! Son 1,5 yıldır ve şimdi mayıs ayında yaşamınızda bu temaya işaret eden ne var, ona bakın. 

Akrep (oğlak ve aslan burcu ile birlikte) “güç” temasını fazlasıyla önemser. Güç kaybetmemek ile meşgul olduğunuz, enerjinizin çoğunu buraya harcadığınız ve aslında bitişi (belki de yenilgi olarak gördüğünüzü) bir şekilde ertelemeye çalıştığınız bir mesele olabilir hayatınızda. Bu süreç artık sona erebilir. Sonunu sezdiğiniz halde onu engellemek için fazlasıyla efor harcayabilir, işin daha çok sarpa sarmasına neden olabilirsiniz. Bir şeylerin bittiğini, işe yaramadığını, çürüyüp bozulduğunu illa ki dönüşmesi gerektiğini görmek sarsıcı geldiğinden hayatın akışını bizzat biz bloke edebiliriz! Bu vedayı daha sancılı hala getirir. Çürümeye-kokuşmaya başlamış, veda tarihi gelmiş olanı artık tutmayı bırakmak bu mevsim için iyi bir eylem planıdır yoksa size maliyeti katlanılmaz olabilir.

Bu bitişin ve dönüşümün kaçınılmazlığını, hayatın bir oluş-bozuluş evreni olduğunu kabul edenler içinse bu tutulma oldukça cesaretlendirici ve eyleme dönük çıkış yolları sunabilir. Fakat bu esnada gökyüzünde Merkür de geri gittiğinden kafamızı karıştıran şeyler var. Güvensizliği istikrarsızlığı tetikleyen, tekrar üzerinden geçmek gereken çok sayıda mevzu olduğunu söyleyebiliriz. 15-30 Mayıstan itibarense düşünsel anlamda koşullar günbegün düzelmeye başlayacaktır.

Akrep burcunun asıl güçlü yanıysa yitip gideni görmek ve ona veda edebilmektir. Neyi sımsıkıya tutup neyi bırakması gerektiği ayrımına varabilir. Bir daha açılmayacak olan kapıların anahtarlarını saklamaktan vazgeçebilir. Krizi yaratan nedenlerle hakikatin kendiyle cesurca yüzleşebilir. Bu sayede sürecin yeniden başlamasına olanak tanımış olur. Çevresini yönetmeye çalışmak, koşulları iyileştirmek için uğraşmak yerine kendine dönüp bakabilir. Kendinde bir şeyleri değiştirebilir. Başkalarının hayatına, özeline müdahil olarak onlarla bütünleşerek kendini sağlama almak yerine hayatındaki asıl problemlere yönelebilir. Kendisi de dahil insanoğlunun doğası gereği hesap kitap yaptığı gerçeğine ayabilir. Herkesin saklamaya ihtiyaç duyduğu gerçekleri veya üstünü kapatmak istediği karanlık yanı olabilir. O da kendi karanlıklarıyla yüzleşebilir. Böylelikle Ay tutulması, hayatımızda karanlıkta kalan yanı açığa çıkarmamıza vesile olmuş olur. Bir sonraki akrep burcu ay tutulması 2032 yılında! Yaklaşık bir 10 yıl daha bu duyguları taşımayın derim.

Akrep burcu doğum haritanızda nerede yani hangi evinizde yer alıyorsa orada; bırakmak, yenilmek, uğurlamak, dönüştürmek ve hakkıyla veda edilmesi gereken kişi, yas duygusu, proje, hayal, iş, uğraş olabilir. Işığınızı artırabildiğiniz şifalı bir tutulma olması dileğimle,