VENÜS’ÜN ASLANLA DANSI

VENÜS’ÜN ASLANLA DANSI

1024 683 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

Venüs’ün Aslanla Dansı 13 Ağustosta Başlıyor!

13 Ağustos 2023 öğle saatlerinde (14:15) Venüs, güneşimiz ile birleşerek yeni dansına başlıyor. Bu dans 5/8’lik bir ritme sahip. 8 yılda bir başladığı yere yakın bir noktaya geliyor ve 5 ayrı burcun işbirliği ile ritmini ezelden beri koruyor. Bu hareket hepimizin aşina olduğu bir sembolü ortaya çıkarıyor gökyüzünde; beş köşeli yıldızı, Pentagramı! Yeni dansın türünü ise gerilediği burcun doğasına bakarak anlayabiliyoruz.

Venüs, Güneş’e yakın konumda olduğundan yeryüzünden sadece Güneş doğmadan önce veya battıktan sonra görülebiliyor. Gerilediği dönemlerde Güneş’e yaklaştığı için gözden kayboluyor. Bir süredir Venüs’ü, 2023 ağustos ayının başından bu yana,akşam yıldızı olarak göremiyoruz. O artık Güneş’ine kavuştuğundan onun ışığıyla yanıyor.

Sümerlerde tanrıça İnanna, Yunanlılarda Afrodit, Roma’da Venüs olarak anılan ve günümüzde Çoban/Akşam/Sabah Yıldızı olarak bahsettiğimiz aşk ve sevginin, huzurun, barışın, denge ve uyumun, bereketin ve güzelliğin, iştahın, kadının sembolü meşhur Venüs’ümüz 23 Temmuz’dan bu yana aslan burcunda geri gidiyor.

Venüs’ün geri giderken Güneş ile bir araya gelmesine “inferior kavuşum” deniyor. Bu bir araya geliş yaklaşık 584 günde bir yaşanıyor ve düzenli bir şekilde 5 kez farklı burçlarda yeniden birleşiyorlar. Bildiğimiz 5 köşeli yıldız, Pentagram, böylelikle ortaya çıkıyor. Matematiksel olarak 584×5=2920/365=8 yıllık Venüs döngüsü bu şekilde oluşuyor. 8 yılda bir aynı burçta bir/iki derece farkla kavuşumlar tekrar ediyor. Zamanda birbirlerine ağ atarak bir motif işliyorlar.

Mevlana’nın dizelerinde bahsettiği “hamdım, piştim, yandım” ifadesinin; nefsinin arzu ve tutkularıyla yüzleşen, kendisiyle hesaplaşan kişinin olgunlaşabileceğini anlattığını hepimiz biliyoruz. Benzer şekilde Venüs gerilerken ham olduğumuz konuları fark ederiz. Güneş ile kavuştuğunda yanar, bir sonraki kavuşuma kadar eğer becerebilir nefsimizi yönetebilirsek, deneyimlerimiz sayesinde bize iyi geleni hayatımıza çekmeyi ve tutmayı öğrenir, pişeriz. O yüzden bu tarihleri ajandanıza not etmenizi ve günlük tutmanızı öneriyorum. 23 Temmuz-13 Ağustos arasında ham olduğumuz konuları fark etmiş olabiliriz. 2-23 Ağustos’ta ise yanma süreci başlıyor. 4 Eylül 2023-2 Mart 2025 arasında da pişeceğiz. 

Güneş sistemindeki diğer gezegenlerin aksi yönünde ilerleyen Venüs’ün yörüngesi; para, aşk ve tutkular uğruna hayatımızın alt üst olmasını açıklamaya yeter mi bilinmez ama çok eskilerden bu yana bize ifade ettikleri yolumuza ışık tutabilir. Aslan burcunda gerileyen Venüs, Güneş ile kavuşarak yeni bir hikayenin doğmasına vesile oldu. Bu döngü boyunca 2 Mart 2025’e kadar ikili ilişkilerde cömertliğin ve spontanlığın önemi artıyor. İlişkiler, ortaklıklar ve parasal konularda yaşayacağımız hikayeler vasıtasıyla şu soruları gözden geçireceğiz. Kendime ve başkalarına karşı yeterince cömert miyim? Yaşamdan nasıl keyif alırım? Nasıl mutlu olurum? Değerlerime, düşüncelerime uygun olarak nasıl yaşarım? Kendimi nasıl ifade edebilirim? Arkamda bir iz bırakmak istesem bu ne olurdu?

Ayrıca kendimize biçtiğimiz değer ve kalbimizi açtığımız/açamadığımız konular, hayata güven duymak temaları önem kazanacak diğer konular arasında. Aslan burcu, bireysel ifadenin egonun geliştirilmesini (büyümesini değil!) ifade eder. Evde, işyerinde, okulda, sosyal ortamlarda kendi performansını sergilemeye cesaret göstermekle ilgilidir hem de olduğu haliyle. Zor anlarda bile şimdinin farkında olarak kendini motive eder ve devam etmenin bir yolunu bulur. İlişkisel anlamda destekleyen, paylaşan, yüreklendiren, eğlendiren, ilk adımı atmaktan çekinmeyen bir enerjiyi sembolize eder. Yani karşıdakini görür ve görülmek ister. Onaylanmak, fark edilmek, beğenilmek ve belki de vazgeçilmez olmayı arzular. Enerjisini korumak ve yükseltmek için onu besleyen yer ve insanlar, projeler içinde olmaya ihtiyaç duyar. Seçicidir, ışığının parlayacağı ortamları arar.

Astroloji kitaplarında yazan geleneksel ifadeyle aslan, alkış ve övgü olmadan solar. Aslında sevgisizlikten solar da bunu fark etmesi zaman alır. Böylesine cömert ve yüreklendiren sımsıcak biri elbette övgüyü, sevilmeyi hak eder ama gurur, kibir, aşırı güven işleri bozabilir. Mart 2025’e kadar özel ve iş yaşamınızda “en iyi” olmayı istediğiniz konulara bir bakın. Bunu yapabildiğiniz ve keyif aldığınız için mi yapıyorsunuz? Yoksa görülmek, sevilmek ve alkış almak için kendinizi zorluyor musunuz? İnsanları etkilemeye çalışırken tutumlarınızla onları uzaklaştırabilirsiniz. İşler yolunda gitmediğinde güvendiğiniz kişilere yüreğinizi açabilir, incinebilir bir süper kahraman olduğunuzu gösterebilir, destek isteyebilirsiniz unutmayın. Bunu yapabilirseniz “emirler yağdıran, talepkar, kendi üstünlüğünü her fırsatta vurgulayan biri” imajını yıkabilir; sizi destekleyen, büyüten, güçlendiren ve geliştiren ilişkiler kurabilirsiniz.

2025 Mart ayına kadar Venüs’ün dansı aslanda sürerken; ilişkiler vasıtasıyla güç elde etmek, bir şekilde tanınmak, liderlik becerilerini geliştirmek konularıyla karşılaşacağız. Evlenerek, yeni arkadaşlıklar kurarak, var olan ilişkileri geliştirerek, ortaklıklar veya ayrılıklar yaşayarak kendi değerimizi fark etmemizi sağlayan hikayelere çekileceğiz. Bu sayede nerede oyunun baş rolünde nerede izleyiciler arasında olmayı istediğimizi anlayacağız. Ayrıca sosyal ilişkilerde ve aile meselelerinde zaman zaman patronculuk oynamamız gerekebilir. Uzun soluklu ve taahhüt içeren iş ve ilişkilere yönelirken sizi besleyen geliştiren ve eğlendiren seçimlerde bulunmaya özen gösterin. Yani kırmızı size yakışıyorsa giyin, kırmızı cesareti sembolize ettiği için değil! 

Venüs aslandayken uyumu ve dengeyi yaratabilmek için hayata ve kendinize karşı sağlıklı bir güven duygusu geliştirmek hayati bir önem taşır. Size iyi gelen uğraş, hobi, etkinliklere zaman ayırın. İşinize, uğraştığınız şeylere, yaptığınız yemeğe mutlaka size ait bir dokunuş bırakın. Henüz bunu bulamadıysanız tam zamanı! Üretmek, yaratmak, eğlenmek, sahneleyip sunmak için 2025’e kadar zamanınız var.

Sanatçılar, patronlar, liderler Venüs’ün bu gerilemesi sırasında testten geçecekler. Pozisyonlarının onlara kattıkları güç ve şöhreti nasıl kazandıkları, ayrıcalıklarını nasıl korumayı seçtikleriyle ilgili hikayelere şahitlik edeceğiz. Bu sayede ünlü, başarılı, popüler gibi kavramlara verdiğimiz anlamlar yer değişecek gibi görünüyor. Venüs kadını, dişil enerjiyi sembolize ettiğinden kadın sanatçılar, liderler, yöneticilerin güç kazanma yolculukları bu süreçte ayrıca önem kazanacaktır.

Gezegenlerin geri gidişi astrolojide karma ile ilişkilendirilir. Aile öykünüzle bağlantılı veya bu yaşamda seçimlerinizden kaynaklanan düğümlerle “Venüs döngüsü” sırasında karşılaşıp çözümleme ihtimaliniz doğabilir. Tekrar eden tecrübelere çekilirseniz bu ipucu aklınızda olsun, kendinizi yenilemeye özen gösterin. Özellikle aslan burcunda Mars, Venüs, Merkür, Ay veya Güneşiniz var ise!!! Değer verdiğiniz şeylere, ikili ilişkilerinize, sosyal çevrenize ve parayla olan ilişkinize karşı yaklaşımınızın 25 Mart 2025’e kadar bu konu başlığı altında gerçekleşeceğini söyleyebilirim. Kendi hikayenizin baş rolünde olduğunuz, çözüm üretebildiğiniz, keyifli bir yolculuk diliyorum sizlere.