Pluto ve Güney Ay Düğümü, 2019

Pluto ve Güney Ay Düğümü, 2019

400 301 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

PLUTO VE GÜNEY AY DÜĞÜMÜ, 2019

Mart ayı birçok açıdan yeniliklere gebe. Uranüs, 7 yıllık sürecek boğa burcu serüvenine bu ay başlıyor. Serüven kelimesini özellikle seçtiğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Hesap kitap yapmadan, paldür küldür yollara düşmeye meraklı bu gezegen, yarını hesaplamaz. Daha çok yaşadığı ana dair çarpıcı uyanışlar farkındalıklar yaratmasıyla meşhurdur. Hal böyle olunca, yolculuğun her anı sürprizlere gebedir. Bazen tatlı bazen de acı süprizlere…

Bir başka önemli gökyüzü geçişi ise, Pluto ve Güney Ay Düğümü’nün 28-31 Mart günlerinde yan yana geliyor olmaları. Bu birkaç gün dışında, 9 Mart-15 Nisan arasında birbirlerine çok yakın duracaklar. Pluto; yenilenmek, dönüşmek, arınmak, evrilmek ve form değiştirmek gibi kelimelerle anılır. Yıkan ama aynı zamanda yenileyen, yeniden yaratan güçlü bir enerjisi vardır. Duygusal ve cinsel anlamda yoğun bir derinlik taşır. Onun geçtiği yerde hiçbir şey eskisi gibi kalmaz,  izini mutlaka bırakır. Örneğin, bir güç savaşı yaşanır, önemli korkular uyanır ve insan bir şekilde bir konuda kendiyle yoğun bir hesaplaşma içine girer. Güney Ay Düğümü ise, zararlı alışkanlıkları, bizi tutan alı koyan şeyleri, geçmişi anlatır. Dolayısıyla bu ikili yan yana geldiğinde “pandoranın kutusu” açılır, isteseniz de istemeseniz de.

Bir şey sizi bir yere bağlar ve uğraşsanız da o ipi koparamazsınız ya hani… Koparmaya ve gitmeye gücünüz olmadığını düşünürsünüz. Lakin hikayenin sonunda o ip bir şekilde kopar. İpin iki ucunda yer alanlar, iple birlikte yerle bir olur ve bir süre sonra yeniden bir denge bulunup ayağa kalkılır. O yüzden bugünlerde kendinize izin verin. Kendi içinize doğru yolculuğa çıkmaya, içinizdeki canavar ile karşılaşmaya müsaade edin. Yaşadıklarınızı anlamaya hissetmeye izin vermezseniz, kendinizi yenileyemezsiniz. Sizi rahatsız eden korkular, gündüz kabusları etrafınızda dönmeye devam eder. İçinizdeki gücü ve yetenekleri keşfetmeye fırsatınız olmaz. Aradığınız denge ve uyum ne içeride ne de dışarıda gerçekte kurulamaz. Yalnız kalmakta korktuğunuz için, size değer vermediği halde ilişkinizi yürütmeye çalıştığınız sevgiliniz, sizden ayrıldığında çok çaresiz hissedebilirsiniz. Ama aslında size iyilik etmiştir, özgüveninizi zedeleyen biri gerçekte sizi sevmiyordur. Yenilenmek ve güçlenmek için size fırsat yaratmıştır, aslında. Çalışıyorum ama yeterince kazanamıyorum şikayetlerini sıralarken, bir yandan da bolca alışveriş yapıp kıt kanaat geçinirken işten ayrılırsanız, bu hamle size elbette zarar verir. Aynı zamanda kişisel sorumluluklarınız ve para ile olan ilişkinizi yenilemeniz için fırsat yaratabilir.

Çoğunlukla böyle dönemlerde değişime direnç gösterir, olmasın diye uğraşırız. Fazla sahiplenmek, tatmin olmamak, gücünü imajını kaybetme korkusu, daha fazlasına ihtiyacım var düşüncesi, karmaşık ilişkiler ağları, çıkar ilişkileri… bu olayların uzantıları şeklinde kendini gösterir. Aslında bu tutum, müziğin sesini daha çok açıp, gaz pedalını iyice köklemeye benzer. Hayatta her deneyim tatlı olmayabilir, ama gelişim için gerekli olabilir. Elbette tam da bu noktada uyarmadan geçemeyeceğim. Doğum haritanızda oğlak yengeç koç ve terazi burcunun 21-22-23 derecelerinde bir gezegeniniz varsa, hikayenin başrol oyuncularından biri olma ihtimaliniz yüksek. Bu derecelere boğa, başak, balık ve akrep burcunda yer alan gezegenleriniz üçgen veya sekstil yapıyorsa, gücünüzü olumlu kullanabilmeniz daha kolaydır. Eğer herhangi bir temas yok ise, bu sefer izleyici koltuğundasınız demektir. Çevrenizde olan biteni iyi gözlemlemeye bakın. 

Aylin İleri
Danışman Astrolog