19 Aralık Merkür Retrosunun Mesajı

800 400 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

İnsanlar korku ve güvensizlik hisleriyle sonuçlanacak beklentileri doğuran ölçüsüz arzularıyla başa çıkmayı öğrenmedikçe, içinde kıvrandıkları korku ve güvensizlik gibi hislerden kurtulmaları mümkün olmayacaktır.(link, düşünbildergisi/makaleden alıntı)

Merkür bugün oğlak burcunda geri gitmeye başladı. Eğer Merkür geri hareketine başlamasaydı, yaklaşık 1 gün içinde Pluton ile kavuşacaktı. Yani biz, bir süredir aklımızın meşgul olduğu soruların peşine ne pahasına olursa olsun düşecektik. Gerçeği tüm çıplaklığıyla görebilmek için gözü pek davranacaktık. Eş zamanlı olarak Mars gezegeni de Balık burcuna geçti, 28 Ocaktaki yeniaya kadar bu burçta kalacak ve Mars burada gözü pek hareket edemez. Gökyüzünde ortaya çıkan büyük resme baktığımızda; savaş meydanına çıkmanın, dış dünyadaki zorluklarla dişe diş mücadele etmenin zamanı olmadığını söyleyebiliriz. Fakat Kendi içinizdeki korkularla, endişe ve kaygılarla, fobilerle, içsel fırtınalarınızla yüzleşmeye çağıran güçlü bir çağrının varlığından bahsedebiliriz.

Özellikle 27-28 Aralık (mars-güney aydüğümü), 1 Ocak-31 Aralık(mars-neptün), 7-8 ocak(güneş pluton ve venüs-güney aydüğümü), 12-13 Ocak(öncü burçlarda büyük kare ve dolunay) günlerinde sağduyulu ve ölçülü hareket etmeye bakın, aceleci kararlar almayın, büyük reaksiyonlar göstermekten kaçının. Yılın ilk haftası kendi düşüncelerinizi tartmak ve gözlemci olmak için uygun. İkinci haftası ise, ilişkileriniz ve ortaklı işlerde, başkalarıyla alış-veriş içinde olduğunuz konularda kusurları görmeye başlayabilirsiniz. Karşılıklı olarak hataları, uyuşmayan noktaları, yolunda gitmeyen temaları görmeniz mümkün. Geçmişten gelen hesapların kapanması, borçların ödenmesi, yolların ayrılması olası. Klasik ifadeyle, arapsaçına dönmüş iş ve ilişkiler ocak ayında çözülebilir. 12 Ocak dolunayı bu açıdan çok kıymetli!

Özetle, 28 Ocağa kadar oldukça inişli çıkışlı bir dönem bizi bekliyor. Bu dönem; yeni işlere girişmek, önemli atılımlarda bulunmak, rekabete girişmek-kendinizi öne çıkarmak adına harekete geçmek için çok uygun değil. Beklentileriniz gerçekleşmeyebilir. 12 Ocak dolunayına kadar, Başkalarıyla ya da hayatın getirdiği zorluklarla mücadele etmek yerine kendinize dönün. Kendi içinizde çatışma yaratan, sizi endişelendiren, tuzağa düşüren dürtü ve arzularınızla, egosal problemlerinizle yüzleşin. Daha çok etraflıca düşünmek, plan yapmak ya da var olanları revize etmek, detaylı araştırmalar yapmak, sormak-soruşturmak, çatışma-agresyon yaratacak aktivitelerden kaçınmak.. gibi yaklaşımları tavsiye ederim. Böyle zamanlarda enerjimiz azalır, hem bedensel hem de ruhsal olarak gardımızı güçlü tutmakta zorlanırız. O nedenle beslenmenize, gündelik yaşamınıza, uyku düzeninize daha çok özen gösterin. Kendiniz besleyecek uğraşlara ağırlık verin, kendinize zaman verin. Burcunuz aslan, kova, oğlak veya balık ise bu dönem sizi diğer burçlara oranla daha fazla etkileyebilir. 

Işığınızı sağlıkla yansıtmanızı dilerim.