YAY BURCUNDA AY TUTULMASI

YAY BURCUNDA AY TUTULMASI

1024 683 Aylin İleri - Astroloji Danışmanlığı

Yay Burcunda Ay Tutulması, 26 Mayıs 2021 14.13

“İnancın özü değişmemek, hep aynı kalmaktır, daima eskisi makbuldür. Düşüncenin özü ise sürekli değişmektir, makbul olan hep yenisidir. Gözden geçirilmezse eğer, düşünceler inanca dönüşür ve korunması gerekenle terkedilmesi gereken arasındaki ayrım zamanla ortadan kalkar.”DücaneCündioğlu

2021 yılının tutulma mevsimi bu ay başlıyor. Tutulmaların gerçekleştiği dönemleri bir geçiş kapısı olarak görebilirsiniz. Mevcut gündeminiz birden hızlanır, tazelenir ve belki de yönü tamamen değişir. “Hayatın bir planı var”, dediğimiz zamanlar işte tam olarak böyle anlardır. 6 aylık periyodlarla 2 güneş 2 ay tutulması yaşayacağımız 2021 senesi içinde gündemde (geçen yıl olduğu gibi) ikizler ve yay burçlarının vurguladığı temalar yer alıyor. Gerçeği öğrenmek için sorduğumuz sorular ile istediğimizi almayı umut ettiğimiz yanıtlar arasında gidip geliyoruz! Bu durum neyi, hangi düşünceyi, yaşam tarzını, ilişkiyi, hedefi sürdürüp sürdürmeyeceğimiz konusundaki meseleyi bulanık hale getiriyor. Gerçeği görmekte, olanı kabul etmekte, sürece adapte olmakta zorlanıyoruz. Bir sonraki tutulma tarihine kadar (19 kasım-4 Aralık) zamanın ruhunun bu yönde akıp gideceğini hatırlatmak isterim.

Ay yay burcunda iken mantık, hevesler inançlar ve arzular karşısında yenik düşer. Güneş ile birlikte Merkür ve Venüs’ün de ikizler burcunda olduğu tutulma sırasında olmasını istediklerimiz ile gerçekler arasında gidip geleceğiz. Tutulmanın enerjisini bu yönde artıran bir diğer etken balık burcunda yer alan Neptün ve Jüpiter ikilisi olacak. Gündeminizde yer alan konular, bilgiler, diyaloglar, planlar, gelen-giden haberler … tüm bu yoğun iletişim trafiği içinde doğru soruları sormakta zorlanabiliriz. Sadece olmasını istediğimize, arzularımıza odaklanarak karar vermeyi seçebiliriz. Hayata yaklaşımımız gerçekçi olmak yerine kaçınmak, oyalanmak, ummak şeklinde olabilir. 3 maymunu oynamak işimize gelebilir.

Böyle bir gökyüzü altında var olan ve git gide büyüyen olaylar; hayal kırıklıklarını ve fiziksel zorlukları aşmak için bizi araştırmaya, incelikli bir çabaya yönlendirirse mevcut durumu lehimize çevirebiliriz. Ne yapabilirim? Nasıl hareket etmeliyim? Elimden ne gelir? Bu konuyu aşmak için izlemem gereken yol nedir? şeklindeki sorularla içinden geçtiğimiz alacakaranlığı aşmak, büyümek, olgunlaşmak için çeşitli fırsatlar sunabilir. Yay burcunun en önemli özelliği hayata geniş bir perspektiften bakabilme becerisidir. Bu beceri; yaptığımız seçimleri ve beraberinde doğan neden-sonuç ilişkilerini görmemizi sağlar. Bu sayede kafamızın içinden çıkabilir, kendimize ve yaşadıklarımıza uzaktan bakabiliriz.  Soru sorabilir, sorgulayabiliriz. Kendine bakabilen insan, başkasına da bakabilir. Ona öğretilenleri ve sunulanları sorgulayabilir. İnsanın sürekli olarak kendi kafasının, yüreğinin, duygu dünyasının içinde yaşaması bir zaman sonra günü geçmiş beklentiler, inançlar, arzular peşinde koşmasına neden olur. Bu durum bize fayda değil zarar getirir. Gerçek dünyadan koparız, ihtiyaçlarımızı karşılayamaz ve derinlik kazanamayız çünkü realiteden kopmuşuzdur.

Yaşadığımız salgın, hastalığın tedavi süreci ile ilgili spekülasyonlar, kısıtlamalar ve bu sürecin yarattığı kayıplar, sosyal ve ekonomik açıdan yarattığı ağır sonuçlar hepimizi çok sarstı. Neye inanacağımızı, hangi bilgiye güveneceğimizi şaşırdık. Geçmiş hayatlarımıza, düzenimize, rutinlerimize dönme beklentisi içindeyiz. Kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz. Bu mümkün olacak mı ya da ne kadar süreliğine eskiye döneceğiz, bu sürdürebilir mi bilemiyoruz, öngörmek çok zor. 

Ateş elementinde ve değişken bir niteliğe sahip bir burç olan yayda gerçekleşen ay tutulması, aynı zamanda güney ay düğümü yönünde gerçekleşiyor olacak. Göksel bir nokta olan düğümler, tutulmaların bizi bir çeşit teste mi tabi tutacağını yoksa fırsat yaratan yeni kapıları mı açacağını anlatır. Ay düğümünün güney kısmında gerçekleşen 26 Mayıs 2021 tarihli Ay tutulması, olaylara yüksek oktavlı tepkiler verme ihtimalimizin mümkün olduğunu gösteriyor. Sanki geçmişten gelen birikimlerle, alışkanlıklarımızla sınanıyoruz. Neyi ne kadar öğrendiğimizi sorgulayan kurcalayan bir hikaye var önümüzde. Ağırlıklı olarak hava elementinde yer alan gezegenler sözcüklerin fikirlerin altın değerinde olacağının habercisi! Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var. Mizah yeteneğimiz, her şeye rağmen iyimserliğimiz ve iletişim becerilerimiz bu süreçte parıldayabilir. Çeşitliliğe karşı hoşgörümüz sağduyumuz saygımız artabilir. Olumsuz anlamdaysa gelişen olayları etraflıca değerlendirmek yerine espriye vurabilir, boş verebilir, öylesine bir hamleyle çözme eğiliminde olabiliriz. Sabırsızlık, tez canlılık seçim yaparken sorunlara neden olabilir. Tekrara düşmemek için ayaklarımızı yere basalım. Yay burcunun enerjisini olumlu kullanarak biraz yükseklerde kalalım. Olaylara yukardan bakalım ve sorumluluklarımızı değerlendirelim. Özellikle burcunuz veya yükselen burcunuz ikizler, yay, balık, başak ise oldukça dinamik hızla gelişen olaylar içine çekilebilirsiniz. Bir süredir bekleyen, bekleten konular hayatınızda hız kazanabilir. Diğer burçta doğanlar, doğum haritalarını çıkarıp, ikizler-yay burcunun düştüğü evin temalarına bakarak hayatın hangi alanında gelişmelerin hız kazanacağını tespit edebilir, bu konularda daha seçici davranabilirler.

Türkiye’nin astroloji haritasında yay-ikizler aksının etki ettiği alan şu anda gündemde olan meseleler ile paralellik gösteriyor. Kısıtlamalar, gizli bilgiler-bağlantılar-işler, skandallar, perde arkası güçler, hastaneler, ülkenin güvenliğini düzenini devamlılığını sağlayan kamu görevlileri… tüm bu alanlarda dalga dalga büyüyen açığa çıkan bilgiler içine çekiliyoruz.  Son olarak yay burcu; genişlemek, yayılmak, açılmak, özgürleşmek, sınırları aşmak, uzaklaşmak, sorgulamak, yüksek bilgiye ulaşmak gibi konularla ilgilidir. Turizm, seyahat, lojistik-taşımacılık, yurt dışı iş ve bağlantılar, üniversiteler/yüksek öğrenim, din ve inançlar, mahkemeler, yargı sistemi, öğretiler, tabular, fanatizm, önyargılar, ayrımcılık… bu konu başlıklarında yeni gelişmelerin doğmasını bekleyebiliriz. Aşırı iyimserlikten kaynaklanan hatalı kararlar, inançların ideallerin devamı için sürdürülmeye çalışılan adil olmayan kararlar, uygulamalar özel-iş-kamu hayatında kontrolü zor süreçleri doğurabilir. Kişisel anlamda ne yapabileceğimize odaklanarak seçimlerimizde, söylemlerimizde dikkatli olalım!

Aklın sağduyunun büyüyüp yeşerdiği bir tutulma mevsimi olması dileğiyle,